Hlavičky z hlavičky
2015
——————-
Michelle Yeoh
Tato malajsijsko-čínská herečka, kterou si lidé dodnes nejvíce spojují s její rolí v Tygru a drakovi, původně myslela, že nastoupí na dráhu tanečnice. Už ve čtyřech letech začala dělat balet a zájmu o tanec se nevzdala ani v patnácti, když se přestěhovala s rodiči do Londýna. Nastoupila tehdy na Královskou taneční akademii. Záhy poté si ale poranila páteř a s kariérou profesionální tanečnice musela seknout. Na vysoké škole promovala v dvouoboru výtvarného umění a choreografie. Zkušenosti s tancem jí každopádně přišly hodně vhod. Protože byla mladá, vypadala dobře a uměla se hýbat, zkusila se ve dvaceti letech přihlásit do soutěže Miss Malajsie. A vyhrála. O tři roky později svou zemi dokonce reprezentovala na Miss World. Korunku tehdy nezískala, ale zato na sebe upoutala pozornost reklamních producentů, kteří ji obsadili do jedné reklamy s Jackie Chanem. A tím to vlastně začalo.
Díky své kráse, schopnosti se pohybovat a korunce z Miss Malajsie si Michelle vyhlédla hongkongská producentská společnost D&B Group, která ji začala obsazovat do třetiřadých akčních filmů s asijským bojovým uměním. Michelle si v nich díky své taneční průpravě točila všechny bojové scény sama. Jenže v roce 1987 se Michelle provdala za ředitele D&B Group Dicksona Poona a s herectvím sekla. Vrátila se k němu až o pět let později, když se s Poonem rozvedla. Návrat to byl ovšem, jak se patří.
Díky známostem, které si za roky působení v/na okraji filmového průmyslu udělala, začala Michelle hrát jednak v domácích asijských filmech, tak i ve snímcích americké rodukce. Objevila se například v Superpoldovi nebo Police Story 3. V letech 1997 a 2000 pak předvedla dvojtakt, když se západním divákům ukázala v bondovce Zítřek nikdy neumírá a kultovním Tygru a drakovi. S těmito dvěma filmy na resumé už Hollywood neměl problém dále ji obsazovat v (primárně vedlejších) rolích v dalších velkofilmech – v Gelše, Sunshine, třetí Mumii, Babylonu A.D., Zrození legendy, Nejlepším receptu nebo nejnověji v novém Mechanikovi , dvojce Tygra a draka a snímku Blazing Samurai.
Když se tedy Michelle v roce 2011 objevila v hlavní roli ve snímku The Lady, byla to vcelku rarita. Hollywood si příliš zásluh přitedy psat nemohl – film byl natočen v koprodukci Velké Británie a Francie –, ale na amerických plátnech The Lady uvedena byla, a i to se počítá. A proč že to byla taková rarita? Protože šlo o film s asijskou herečkou v hlavní roli, a přitom to bylo drama. V západní kinematografii – a ve filmovém Hollywoodu obzvláště – existuje takové nepsané pravidlo, že asijští herci dokážou utáhnout pouze akční a bojové filmy se spoustou kung-fu, čímž pádem se v jiných hlavních rolích téměř neobsazují. Ženy jsou v takovýchto snímcích hypersexualizované a z mužů se dělají v podstatě asexuálové. Ještě štěstí, že v televizi je nabídek mnohem více – nabídek na mnohovrstevnaté, různorodé role, které jsou přeci jen mnohem zajímavější. A snad se teď díky narůstajícímu významu Číny na světovém filmovém trhu něco pohne i na poli filmové zábavy.
Lupita Nyong’o
Lee Byung-hun
Naveen Andrews
Guillermo Díaz
Ellen Page
Omid Djalili
Michelle Rodriguez
Laurence Fishburne
Andrew Scott
Freida Pinto
—————