Jinde přidáno

4. 8. – Hlod 62

21. 4. (!) – Hlod 61

11. 4. – Hlod 60

24. 3. – Hlod 59

14. 3. – Hlod 58

Premiéry v hledáčku

Kingsman: Zlatý kruh

v kinech od 21. 9.

Seriálové tipy
Kontakt & FB

David Koranda

Jumpstar @ seznam.cz

——-

Facebook-logo-PSD

TOPlist

Hlavičky z hlavičky

2015

——————-

 Michelle Yeoh

Photo by BID Transporte, Flickr, CC BY-NC 2.0

Tato malajsijsko-čínská herečka, kterou si lidé dodnes nejvíce spojují s její rolí v Tygru a drakovi, původně myslela, že nastoupí na dráhu tanečnice. Už ve čtyřech letech začala dělat balet a zájmu o tanec se nevzdala ani v patnácti, když se přestěhovala s rodiči do Londýna. Nastoupila tehdy na Královskou taneční akademii. Záhy poté si ale poranila páteř a s kariérou profesionální tanečnice musela seknout. Na vysoké škole promovala v dvouoboru výtvarného umění a choreografie. Zkušenosti s tancem jí každopádně přišly hodně vhod. Protože byla mladá, vypadala dobře a uměla se hýbat, zkusila se ve dvaceti letech přihlásit do soutěže Miss Malajsie. A vyhrála. O tři roky později svou zemi dokonce reprezentovala na Miss World. Korunku tehdy nezískala, ale zato na sebe upoutala pozornost reklamních producentů, kteří ji obsadili do jedné reklamy s Jackie Chanem. A tím to vlastně začalo.

Díky své kráse, schopnosti se pohybovat a korunce z Miss Malajsie si Michelle vyhlédla hongkongská producentská společnost D&B Group, která ji začala obsazovat do třetiřadých akčních filmů s asijským bojovým uměním. Michelle si v nich díky své taneční průpravě točila všechny bojové scény sama. Jenže v roce 1987 se Michelle provdala za ředitele D&B Group Dicksona Poona a s herectvím sekla. Vrátila se k němu až o pět let později, když se s Poonem rozvedla. Návrat to byl ovšem, jak se patří.

Díky známostem, které si za roky působení v/na okraji filmového průmyslu udělala, začala Michelle hrát jednak v domácích asijských filmech, tak i ve snímcích americké rodukce. Objevila se například v Superpoldovi nebo Police Story 3. V letech 1997 a 2000 pak předvedla dvojtakt, když se západním divákům ukázala v bondovce Zítřek nikdy neumírá a kultovním Tygru a drakovi. S těmito dvěma filmy na resumé už Hollywood neměl problém dále ji obsazovat v (primárně vedlejších) rolích v dalších velkofilmech – v Gelše, Sunshine, třetí Mumii, Babylonu A.D., Zrození legendy, Nejlepším receptu nebo nejnověji v novém Mechanikovi , dvojce Tygra a draka a snímku Blazing Samurai.

Když se tedy Michelle v roce 2011 objevila v hlavní roli ve snímku The Lady, byla to vcelku rarita. Hollywood si příliš zásluh přitedy psat nemohl – film byl natočen v koprodukci Velké Británie a Francie –, ale na amerických plátnech The Lady uvedena byla, a i to se počítá. A proč že to byla taková rarita? Protože šlo o film s asijskou herečkou v hlavní roli, a přitom to bylo drama. V západní kinematografii – a ve filmovém Hollywoodu obzvláště – existuje takové nepsané pravidlo, že asijští herci dokážou utáhnout pouze akční a bojové filmy se spoustou kung-fu, čímž pádem se v jiných hlavních rolích téměř neobsazují. Ženy jsou v takovýchto snímcích hypersexualizované a z mužů se dělají v podstatě asexuálové. Ještě štěstí, že v televizi je nabídek mnohem více – nabídek na mnohovrstevnaté, různorodé role, které jsou přeci jen mnohem zajímavější. A snad se teď díky narůstajícímu významu Číny na světovém filmovém trhu něco pohne i na poli filmové zábavy.

Lupita Nyong’o

Photo by Global Panorama, Flickr, CC BY-SA 2.0

 Lee Byung-hun

Photo by 와사비콘텐츠, Wikipedia, CC BY 2.0 KR

Naveen Andrews

Photo by WCM 111, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Guillermo Díaz

Photo by Richard Sandoval, Flickr, CC BY 2.0

Ellen Page

Photo by Ninha Morandini, Wikipedia, CC BY 2.0

 Omid Djalili

Photo by David Shankbone, Wikipedia, CC BY 3.0

Michelle Rodriguez

Photo by Angela George, Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Laurence Fishburne

Photo by Chad J. McNeeley, Wikipedia, CC BY 2.0

Andrew Scott

Photo by GabboT, Wikipedia, CC BY-SA 2.0

Freida Pinto

Photo by Jeff, Flickr, CC BY-SA 2.0

—————

Pages: 1 2 3