Jinde přidáno

4. 8. – Hlod 62

21. 4. (!) – Hlod 61

11. 4. – Hlod 60

24. 3. – Hlod 59

14. 3. – Hlod 58

Premiéry v hledáčku

Kingsman: Zlatý kruh

v kinech od 21. 9.

Seriálové tipy
Kontakt & FB

David Koranda

Jumpstar @ seznam.cz

——-

Facebook-logo-PSD

TOPlist

HLOD 57 ← → HLOD 59

HLOD 58 – 14. 3. 2017 – Ačkoliv někdo na agregát filmových recenzí RottenTomatoes – tedy na stránky, které návštěvníkům v podstatě nabízí procentuální vyjádření toho, kolik internetových recenzí k danému filmu je kladných a kolik záporných – nezavítá, jak je rok dlouhý, těmto stránkám nelze upřít jednu věc: Návštěvníků mají velmi slušný počet a tím pádem i značný vliv na Hollywood. Čehož si jsou hollywoodští hlavouni velmi dobře vědomi. Jsou si vědomi toho, že nízké hodnocení na RottenTomatoes může snímku ohrozit výdělky, protože na diváky bude mít nízké skóre odstrašující účinek (vzpomeňme na Batmana v. Supermana), a naopak velmi kladné hodnocení může snímku vypomoct, protože diváky utvrdí v přesvědčení, že nepůjdou na žádnou hloupost (nyní z toho těží například horor Get Out). Hollywoodští hlavouni si jsou síly těchto stránek natolik vědomi, až objevili způsob, jak hodnocení ošmelit v jejich prospěch.

Photo by Ezequiel Puertas H, Flickr, CC BY-SA 2.0

Systém fungování RottenTomatoes není kdovíjak složitý. Recenzenti napíšou své texty, editoři RT je pak seberou, vyhodnotí, jestli jsou kladné nebo záporné, a podle toho se pak odvíjí výsledné skóre. Už se napsala spousta článků o tom, že hranice mezi kladnou a zápornou recenzí je pěkně kluzká, takže výsledné hodnocení není mnohdy kdovíjak směrodatné, ale o tom dnešní hlod není. Dnes si popíšeme tu zmiňovanou hollywoodskou šmelu, ten fígl studiových hlavounů, který začínají čím dál častěji využívat k tomu, aby obelstili diváky a nalákali je na „velmi kladně hodnocené“ filmy, které jsou ovšem ve skutečnosti s kvalitou pěkně na štíru.

Ta šmela spočívá hned v prvním kroku, který jsme si popisovali: „Recenzenti napíšou své texty.“ Respektive v tom, kdo spadá do téhle množiny recenzentů. Hollywoodští šéfové přišli v posledních měsících na to, že když si na před-předpremiéru jejich filmů pozvou jen elitní skupinu starších recenzentů, profíků z oboru, lidí, kteří se v byznysu už nějaký ten pátek pohybují a které třeba i osobně znají… když je na téhle před-předpremiéře prolijí šampaňským a dají jim nějaký ten dáreček… tak jim tihle recenzenti napíšou kladné recenze. Tým editorů z RottenTomatoes tyhle kladné recenze následně nezávisle na čemkoliv vybere, vyhodnotí a stránky pak vygenerují pozitivní hodnocení, které tam bude viset až do té doby, než studio ve vší své blahosklonnosti rozjede klasickou předpremiéru, na níž pozve všechny ostatní recenzenty. Ty už na filmu samozřejmě najdou chyby, čímž pádem celkové skóre snímku spadne o pár špruclí dolů, ale do té doby už se stihne napsat hromada článků o tom, jak má ten daný film úžasné hodnocení, jaké je to terno, jaký to bude trhák. Takhle rozjetou mašinu už ani řádná kritika nezastaví. Nezastavila ji ostatně u Doctora Strange, třetího Star Treku, Příchozích, Fantastických zvířat, Moany, Krásky a zvířete či čtvrté a páté Mission Impossible – tedy snímků, u nichž byla tato nekalá technika využita.

Postupem času se o téhle nové praktice samozřejmě dozvěděli všichni lidé z byznysu a ne každému je úplně po chuti. Jenže možnost dostat pozvánku na tu před-předpremiéru je prostě příliš lákavá; ta možnost cítit se jako VIP. Recenzenti, kteří ji dostali, nebudou dělat nic, aby se vlastní zásluhou nechali vykopnout z kola ven. A ti, co ji ještě nedostali, buď doufají, že to jednoho krásného dne vyjde, nebo jen tiše závidí. A co si z toho můžou odnést diváci? Snad jen vědomí, že v Hollywoodu člověk opravdu nemůže nikomu věřit ani nos mezi očima.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.