Jinde přidáno

4. 8. – Hlod 62

21. 4. (!) – Hlod 61

11. 4. – Hlod 60

24. 3. – Hlod 59

14. 3. – Hlod 58

Premiéry v hledáčku

Kingsman: Zlatý kruh

v kinech od 21. 9.

Seriálové tipy
Kontakt & FB

David Koranda

Jumpstar @ seznam.cz

——-

Facebook-logo-PSD

TOPlist

Herci a herečky 13/47: Cesta vzhůru – Změna jména IV/IV

Dále, jak jsme si již naznačovali, jsou tu i tací herci a herečky, kteří se ke změně jména rozhodli ve snaze…

ZAKRÝT SVOU ETNICKOU PŘÍSLUŠNOST / ZMÍRNIT JEJÍ DOPAD

„Gratulujeme všem úžasným hercům a herečkám, kteří jsou dnes večer nominovaní, od skvělého Chiwetela Ejiofora přes nádhernou Lupitu Nyong’o až po americký poklad Tama Honkse. Kurňa fix! Já věděla, že minimálně jedno jméno pokazím!“

— Amy Poehler, slavnostní předávání Zlatých glóbů, 2014

Photo by The USO, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

O tom, jak se v Hollywoodu mají věci s herci a herečkami z nejrůznějších rasových a etnických minorit, jsme si říkali už v tomto článku. A také v tomto. A v tomto. A v tomto. Nebo třeba v tomto. A v tomto. A v tomto. A také v tomto. A v tomto. A v neposlední řadě i v tomto. No, prostě jsme tu tohle téma řešili již mnohokrát. Nikoho tedy nepřekvapí, že se natolik důležité a závažné téma promítne i do něčeho tak zásadního jako je výběr jména. Jenže… Ačkoliv člověk bezesporu narazí na případy herců typu Kalpena Sureshe Modiho, tedy Kala Pena (který se vsadil s kamarády, že když si změní jméno na onu indicky méně znějící verzi, jeho kariérní postup se nijak nezmění, a pak jen sledoval, jak mu jeho agent volá dvakrát častěji s nabídkami práce), většina lidí, o nichž se tu budeme bavit, jsou běloši.

Ono je to vcelku logické – zatímco každého Afroameričana, Latinoameričana, Inda či Asiata, který by si třeba i změnil jméno, na konkurzu okamžitě „prozradí“ barva kůže, u bělochů se jejich kořeny odhadují hůře. Jak má člověk vědět, co si má o druhých myslet, když mu ani jejich jméno nic nenapovídá, že? Konkrétně tu mluvíme například o hercích židovského původu nebo hercích s ruskými kořeny. V podstatě jde ale o kohokoliv, jehož jméno nezní či neznělo dostatečně „americky“. Amerika je sice země postavená na myšlence přistěhovalectví, ale jakmile se někdo nejmenuje Brown nebo Smith, hned je zle.

V tomto ohledu ovšem nemůžeme vinit pouze samotný Hollywood. Ten není původcem všeho jmenného zla, nýbrž jeho pouhým symptomem. Hollywood v dnešní době vyrábí filmovou a seriálovou zábavu, kterou distribuuje do celého světa. Ještě jednou: Do celého světa. A na světě existuje spousta národnostních / náboženských / etnických skupin, které se příliš nemusí se spoustou jiných národnostních / náboženských / etnických skupin. Americká továrna na sny potřebuje vydělávat, a nemůže proto riskovat, že by nějaký herec měl jméno natolik spjaté s jedním konkrétním seskupením lidí, že by jím potenciálně odrazoval příslušníky jiných seskupení a jeho film by na tom finančně tratil. Pokud je to tedy možné, přednost mají jména co nejvíce bezpříznaková.

Photo by Joel Telling, Flickr, CC BY 2.0

Abychom v tom měli pořádek, rozdělíme si herce, kteří si museli změnit jména, aby tak zakryli svou náboženskou, etnickou či regionální příslušnost, do několika skupin a vezmeme si je pěkně popořadě:

Židé

O židovské menšině v Hollywoodu mám v plánu někdy daleko v budoucnu napsat samostatný článek. Kdo si ale vzpomene minimálně na aféru kolem Mela Gibsona, asi bude vědět, že si židé v Hollywoodu užívají svoje. Spousta židovských herců si proto upravovala a upravuje jména tak, aby se co nejvíce „od-židovštěli“ a měli tak vyšší šance uspět.

Natalie Herschlag se přejmenovala na Natalii Portman.

Katherine Litwack přijala umělecké jméno Kat Dennings.

Jonah Hill se ve skutečnosti jmenuje Jonah Hill Feldstein.

– Pravé jméno Brada Garretta zní Brad H. Gerstenfeld.

Allana Stewarta Konigsberga znáte? Že ne? A co takhle Woodyho Allena?

Photo by Colin Swan, Flickr, CC BY-SA 2.0

Winona Ryder se ve skutečnosti jmenuje Winona Laura Horowitz.

– Otec Freda Astaira sice konvertoval z judaismu k římskokatolické církvi, se jménem Frederick Austerlitz by však jeho syn v životě neprorazil. Změna byla nutná.

– Moderátor Larry King je pouze profesní jméno Lawrence Zeigera.

– Ve světě hudby je také pár dobrých příkladů. Bob Dylan je umělecké jméno Roberta Zimmermana a Gene Simmons zase pseudonym Chaima Witze.

– Zato herečka Whoopi Goldberg se vydala naprosto opačným směrem. Coby černoška s poněkud unylým jménem Caryn Elaine Johnson věděla, že nemá moc co ztratit, a tak zariskovala. Protože chtěla prorazit ve světě komedie, jako křestní jméno si vybrala slovo Whoopi, které jí poradili přátelé. Proč Whoopi? Protože to slovo zní, jako když si člověk zrovna upšouknul, a Caryn byla podle vlastních slov od mládí poměrně plynatá. Vážně. A proč Goldberg? Tady jde o kombinaci vtipu a stereotypů. Jednak jí přišla zábavná samotná představa černošky s židovským (chápejte jako bělošským) jménem, a kromě toho také doufala, že jí kvůli jménu budou nadržovat zástupy židovských producentů, manažerů, režisérů a studiových hlavounů.

– S německy znějícími jmény (ať už židovskými, nebo nežidovskými) byl problém i v poválečném Československu. Po druhé světové válce byli přeživší obyvatelé s německými příjmeními nuceni nechat se počeštit – aby měli ostatní lidé klidné spaní. Z Rudolfa Böhma se tak stal Rudolf Hrušínský st., z Jiřího Vachsmanna Jiří Voskovec, z Wenzela Rasche von Hessena Saša Rašilov st. a třeba z Erharda Martina Martin Růžek. Na poli literatury stojí za zmínku například Otto Popper, který přijal jméno Ota Pavel, nebo Josef Bondy, z něhož se stal Josef Bor.

Východoevropané

Stejně jako bych se já, David Koranda, snažil zamaskovat své slovanské → východoevropské → ruské příjmení, abych kvůli němu v krutém prostředí továrny na sny nepřišel zkrátka, přejmenoval se Isur Danielovič Děmskij na Kirka Douglase. Isur to měl tehdy o to těžší, že USA se zrovna v době jeho kariérního vzestupu (50. léta) potýkaly s obdobím mccarthismu, kdy všechno ruské bylo spojováno s komunismem, a za jakýkoliv kontakt s čímkoliv komunistickým mohl člověk skončit buď na černé listině nebo rovnou ve vězení.

– V zájmu ochrany sebe i své kariéry se přejmenoval Charles Buchinsky na Charlese Bronsona.

Od dvanácti do tří, Photo © Metro-Goldwyn-Mayer

– To samé udělala na druhé straně Atlantiku Ilyena Lydia Vasilievna Mironov, která si změnila jméno na Helen Mirren.

– Výrazně později si národnostní kořeny odsekla i Demetria Gene Guynes, tedy Demi Moore.

– A na snahu usnadnit Američanům výslovnost jejího ukrajinského jména se sice může Mila Kunis vymlouvat donekonečna, nicméně její rozhodnutí změnit si jméno z původní Mileny Markovny Kunis částečně souviselo i s tím, že zatímco Milu Kunis neměl Hollywood problém obsadit do hlavní role v sitcomu Zlatá sedmdesátá a nastartovat jí tím kariéru, Milena Markovna by si leda odehrála pár prostitutek a zavražděných nevěst z východu a pak by to v továrně na sny pro nedostatek (jiných) příležitostí vzdala.

Ostatní

Freddie Mercury by se dost možná nestal takovou legendou, jakou je dnes, kdyby si nechal své původní indické jméno Farrokh Bulsara.

– To samé naše Hana Zaňáková. Jelikož její producent velmi dobře věděl, že by na toto romsky znějící jméno našinec nezabral, překřtil talentovanou zpěvačku na Lucii Bílou.

Deana Tanaku by s tak asijským příjmením Hollywood v životě nezaměstnal. Asiaté dostávají pouze 5,3 % veškerých rolí a, ruku na srdce, drtivá většina z nich jsou buď role němých nindžů nebo manikérek. Nějaký Tanaka by tedy ani ve snu nemohl hrát třeba Supermana. Což se přesně stalo! Herec využil toho, že jednak jako Asiat příliš nevypadá, a také toho, že se jeho matka, když byl ještě malý, podruhé provdala za herce Christophera Caina, který chlapce adoptoval a dal mu své jméno. Herec tedy do Hollywoodu vstoupil jako Dean Cain a o vysokoprofilové nabídky neměl nouzi.

Alan Alda je původním jménem Alphonso D’Abruzzo, jenže tohle jméno je tak strašně italské, až to bolí. Kdyby si Alphonso jméno nezměnil, diváci by jednak nevěděli, jak ho vyslovit, a navíc by dostával pouze stereotypické role otílkovaných násilnických otců od nefunkčních rodin. Na Hawkeyeho by tedy mohl zapomenout.

M*A*S*H, Photo © 1972 20th Century Fox Television

– Na doporučení, že by bylo třeba změnit si jméno, protože to pravé zní „až příliš etnicky“ se v dobách raného Hollywoodu také přejmenovali Antonio Rodolfo Quinn Oaxaca na Anthonyho Quinna, Anna Maria Louisa Italiano na Anne Bancroft, Edith Garmezano na Eydie Gormé, Sofia Villani Scicolone na Sophii Loren nebo David T. Boreanaz na Davea Thomase (případně občas i Davea Robertse).

– Když už jsme tak zmínili jméno Boreanaz… Thomasova Robertsova Boreanazova syna Davida BoreanazeBuffy, přemožitelky upírů a Sběratelů kostí jeho agent také přesvědčoval, aby si změnil jméno, ale David si trval na tom, že nic měnit nebude: „První agent, u kterého jsem byl zapsaný, byl z takové malé agentury. Boutique Agency se jmenovala. […] Když jsem o to místo usiloval, musel jsem za tím agentem osobně dorazit do jeho kanceláře a přehrát před ním jednu scénu, což byl docela děs. Ale nakonec to vyšlo a oni si mě vzali. Jediná věc, kterou po mě chtěli, byla právě změna jména. Ale já jim povídám, ‚Ne, hele, do toho nejdu.‘ A oni si to nechali projít hlavou a nakonec řekli, ‚Fajn, tak ne, nech si Boreanaze. Ono to tak možná bude lepší.‘“

Původně jsem se jmenovala Chloe Wang, ale kvůli asijskému příjmení jsem měla nesmírné potíže najít si práci. Vedoucím konkurzů připadalo obtížné mě najímat do různých filmových a seriálových projektů, protože moje jméno znělo příliš etnicky, příliš asijsko-americky. Musela jsem si ho tedy změnit. Tátova příjmení jsem se ale zbavovat nechtěla, tak jsem si od něj z úcty vzala alespoň jeho křestní jméno, Bennet. Během pár dní od téhle změny mi volal agent, že pro mě má první pořádnou nabídku. Šlo o rozsáhlejší roli v seriálu Nashville, která mi otevřela dveře dál.

– Chloe Bennet z Agents of S.H.I.E.L.D. pro časopis The Star

Louis Szekely se prý rozhodl ke změně jména na Louise CK čistě ze soucitu vůči ostatním lidem, kteří by si s tolika souhláskami nevěděli rady – a možná je to i částečně pravda –, ale beze sporu mu také šlo o to, aby své jméno co nejvíce odpolštil. Negativní stereotypy jsou prostě tisíciprstá obluda, která se dotýká i těch lidí, do nichž by to člověk možná ani neřekl.

Photo by Jose Antonio Gelado, Flickr, CC BY-NC 2.0

– Herečka Audrey Hepburn se původně jmenovala Edda Van Heemstra Hepburn, neboť pocházela z Belgie. Na americké publikum by však jméno Edda Van Heemstra byla až příliš silná káva, takže se Hepburn musela krapet „poameričtit“.

– S tou silnou kávou je to i případ herce Coye Luthera Perryho III, který se musel přejmenovat na Luka Perryho, protože věděl, že jeho pravé jméno zní až příliš nóbl a elitářsky.

—————

Nakonec také existuje celá řada herců a hereček, kteří si jméno změnili pro…

JINÉ DŮVODY

O užívání druhých křestních jmen místo těch prvních jsme si již říkali, ale v jednom případě se této finty využívá v zájmu docílení velmi specifického účinku. Dětským hercům rodiče často volí pro umělecké účely druhá jména, aby se tak vytvořila jakási bariéra mezi domácím prostředím a jejich veřejnou personou. Jde o jakousi snahu vytvořit dětem odstup od šílenství Hollywoodu. Sestry Fanningovy se doma jmenují Mary a Hannah, ale jakmile vlezou do továrny na sny, přijmou na sebe novou identitu hereček Elle a Dakoty Fanning. Jakmile dohrají a dojedou reklamní kolečko, vrátí se zase domů a stanou se opět Marií a Hanou.

Photo by Loren Javier, Flickr, CC BY-ND 2.0

Jodie Foster klidně mohla používat své původní jméno Alicia Christian Foster, protože nebylo zabrané a znělo by dobře. Jelikož ale byla na jméno Jodie zvyklá a bylo jí příjemnější, protože jí tak od malička přezdívali její sourozenci, nechala si ho.

Amanda Lee Rogers chtěla jako dívka začít ve filmovém průmyslu se zbrusu novou identitou. Chtěla být někým jiným, někým lepším, a přejmenovala se proto na Portiu de Rossi. Jméno Portia si vzala z Shakespearovy hry Kupec benátský a italské příjmení si vymyslela. Nejspíše proto, že se jí italština jako jazyk líbila.

– Multimediální gigantka Oprah Winfrey si musela změnit své křestní jméno z původní formy Orpah na Oprah čistě kvůli tomu, že ona stará forma nešla lidem přes jazyk, a tak její rodné jméno neustále mrvili.

– Herec a scenárista Albert Brooks čelil celý život velmi specifickému problému: Jeho pravé jméno zní Albert Einstein. Beze srandy. Ačkoliv toto jméno bylo v registru SAG volné, když se Albert vydal do Hollywoodu, chtěl se vyhnout zmatkům a záměnám se slavným fyzikem, a tak si raději vybral jiné příjmení.

—————

Jména, jména, samá jména, a ani jedno není skutečné. Skoro se zdá, jako by se v Hollywoodu nikdo nejmenoval tak, jak se v reálu jmenuje. No jo, továrna na sny je sama o sobě iluzí a jména jsou pouze jednou její malou částí. A to si ještě vezměme, že když herci a herečky někam jezdí a chtějí se ubytovat v hotelu, tak kvůli bezpečnosti a klidu zaměňují svá nepravá-profesní jména za nepravé-anonymní aliasy – o tom jsme si ostatně povídali v článku o úniku dat ze studia Sony. Se jmény je prostě kříž. Poučení z toho všeho plyne jediné: Nic neberte příliš vážně, a v Hollywoodu už tuplem ne.

—————

Photo by mini malist, Flickr, CC BY-ND 2.0

V následujících pár týdnech si dáme od tohoto krotkého článku o hercích a herečkách pauzu a pokusíme se zkrotit jedno aktuální nezkrotné téma. Tušíte, o co by mohlo jít? Chtěli byste něco doplnit k dnešnímu článku, na něco se zeptat? Jestli ano, napište dolů do komentářů.

—————

Korekce: Lucifrid

—————

6 komentářů u Herci a herečky 13/47: Cesta vzhůru – Změna jména IV/IV

  • Helen Mirren má opravdu nóbl původní jméno. Není divu, vždyť je to šlechtična 🙂 . Překvapilo mě jméno u Demi Moore a Deana Caina. A nejvíc mě zarazily sestry Fanning.
    Ale třeba takový Steven Spielberg i přes židovské jméno udělal díru do světa…ale jako režisér.

    Celkem schizofrenní musí být vztahy mezi herci, když se ve světě filmu jmenují kupříkladu Jimm a Susan, v reálu pak Tom a Nancy….umělecké jméno je vlastně taková další role, jenže ji dotyčný musí hrát po celý život.

    • All hail the Queen! Se Spielbergem jste uhodil hřebíček na hlavičku. Na lidi za kamerou – režiséry, manažery, producenty – jsou jiné nároky, takže tam konkrétní podoba jména nehraje až takovou roli. Scorsese si italské příjmení nemusel měnit, bratři Cohenové také ne, problém nemá producent Harvey Weinstein ani jeden z nejvyšších hollywoodských šéfů Tim Rothman. A třeba takový Mel Gibson by vám možná řekl, že zrovna Spielbergovi to jeho příjmení naopak pomohlo…

  • U Deana Caina bych asi netvrdila, že si jméno změnil zrovna kvůli filmovému průmyslu. Když mu byly 3 roky, tak se jeho matka znovu provdala za režiséra Christophera Caina a ten ho adoptoval. Ale jinak souhlasím s tím, že se jménem Tanaka by to měl o dost těžší.

  • V článku je zmíněno, že velkou váhu mají “casting directors,“ kteří mají asi velkou moc rozhodovat nejen o jménu nového herce / čky. Na druhou stranu nejsou skoro vidět, alespoň já žádného neznám. Zajímalo by mě, jak jsou oni na tom se svýmy jmény 🙂

    • Vedoucí konkurzů mají určitou moc hlavně v tom smyslu, že během konkurzu zastupují zájmy studia. A studia se z důvodů popisovaných v článku často zdráhají najímat herce a herečky s příliš etnickými jmény. To samotné rozhodnutí změnit si jméno se ovšem neodvíjí od vedoucích konkurzů jako spíše od samotných herců, jejich agentů a neposlední řadě i Svazu herců.

      Jinak co se týče těch vedoucích, tak ti mají opět o spoustu starostí méně. Jak jsou za kamerou, jsou na ně nižší nároky, což se týká i jména. Tady jsem našel seznam 25 profláklejších casting directors a i na takhle malém vzorku je vidět, že jména se tam moc neřeší. Minimálně ten Vernieu, Ulrich, Kritzer, Zuckerbrod, Papsidera, Gelfond nebo Kressel by na plakátech asi hodně tahali za oči, takže by jim jistě někdo doporučil, aby si jméno ve vlastním zájmu změnili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.