Jinde přidáno

4. 8. – Hlod 62

21. 4. (!) – Hlod 61

11. 4. – Hlod 60

24. 3. – Hlod 59

14. 3. – Hlod 58

Premiéry v hledáčku

Kingsman: Zlatý kruh

v kinech od 21. 9.

Seriálové tipy
Kontakt & FB

David Koranda

Jumpstar @ seznam.cz

——-

Facebook-logo-PSD

TOPlist

Herci a herečky 12/47: Cesta vzhůru – Změna jména III/IV

Nejdelší jízda, Photo © 20th Century Fox

V Hollywoodu to zhruba funguje tak, že obyčejný, neznámý nováček bez konexí má relativně omezené možnosti, jak prorazit. Celé město je totiž prolezlé druhými a třetími generacemi insiderů, jejichž předci ve filmovém průmyslu pracovali (za kamerou, nebo i před ní), a mohou tak dětem pootevřít vrátka ke slávě. Mohou je seznámit s těmi správnými lidmi, dohodit jim pár konkurzů a rolí, mohou je postrčit vpřed a poskytnout jim náskok. Určitá část těchto protekčních dítek se však aktivně…

SNAŽÍ VYHNOUT NEPOTISMU

„Na začátku kariéry jsem si tátovo jméno brát nechtěl. Scotta Eastwooda by chtěl zastupovat kdekdo, že jo? Bylo by pro mě strašně snadné toho využít a hodit si nohy nahoru. Já si ale chtěl svoje herecké postavení vysloužit sám. Chtěl jsem zjistit, jestli na to mám. […]“

— Scott Reeves, později Scott Eastwood, z rozhovoru pro The US Magazine

Jednoduše nechtějí, aby jim kdokoliv dělal jakékoliv ústupky jen proto, že mají slavného strýčka, mámu, bratrance atd. Jako příklady nepotismu v praxi si uveďme veškerou konverzaci kolem filmu Po zániku Země a v něm účinkujícího dua Will Smith / Jaden Smith, Lilly-Rose Melody Depp, která s taťkou vystoupila v letošním hororu Yoga Hosers, Sofii Coppolu, kterou otec obsadil do třetího Kmotra, nebo synovce Daniela Radcliffa, který se díky příbuzenskému vztahu s Harrym Potterem dostal do Ženy v černém.

poz

Po zániku Země, Photo © Sony Pictures, Falcon / Alan Silfen, Frank Masi

No, všechny ostatní herce, kteří hrdinně prchají před protekcí, sice vedoucí konkurzů stejně znají podle obličeje, ale historka o osobní vzpouře proti nepotismu vypadá minimálně v médiích a před lidmi náramně světsky a líbivě. Ha! Chcete vědět, jak pokračuje ten citát Scotta Eastwooda zpod nadpisu? „ […] Jasně, jméno jsem si nakonec změnil, což mi otevřelo spoustu vrátek, ale i tak… Jestliže nakráčíte na konkurz a ono se ukáže, že ve vás nic není, bla bla bla kokodák, tyhle plky nemá cenu překládat ani číst.“

Každopádně… Protože by na nich ty slavné příbuzné a předky podle jména všichni poznali, někteří herci a herečky si jméno prostě změní – například přejmou ne-slavné příjmení některého ze svých dalších příbuzných, rodné jméno matky apod.

– Dcera Meryl Streep, Mamie Gummer (vlastním jménem Mary Willa Gummer – Mamie je rodinná přezdívka, kterou herečka nyní používá jako profesní jméno), si například nechtěla vzít matčino slavné příjmení, ačkoliv by díky němu prorazila raz dva, a místo něj si nechala to otcovo. I tak ale byla v šoubyznysu známá, nota bene podle obličeje snadno rozpoznatelná, takže se k její nebetyčné „radosti“ otázkám na matku a srovnávání s ní stejně nevyhnula: „Obzvlášť když jsem byla mladší, hrozně mě štvalo, když se lidé, kdykoliv na mě narazili, nechtěli bavit o ničem jiném než o mojí mámě. I v rozhovorech, které s ní nijak nesouvisely, se novináři pořád ptali jen a jen na ni. Strašně mě to frustrovalo.“

– Podobně na tom byl syn Toma Hankse, který se vydal na dráhu rappera a o otcových filmech se neustále bavit nechtěl. Změnil si proto jméno na Chata Haze.

– Stejně tak svým jménem od otcovy slávy utekl scenárista a režisér Duncan Jones. Kdo že byl jeho otec? David Bowie.

Nikdy není pozdě, Photo © Sony Pictures Releasing, Falcon

– Nicolas Coppola zase nechtěl být srovnáván se svým výrazně úspěšnějším režisérským strýcem, a tak se přejmenoval na Nicolase Cage. Příjmení si údajně vypůjčil od komiksového superhrdiny Luka Cage.

– Ani adoptivní dcera Stevena Spielberga Jessica Capshaw nechtěla využívat slavnějšího příjmení a nechala si své původní.

—————

Na začátku našeho povídání o jménech jsme se hodně bavili o tom, že tyto herecké značky musí v první řadě dobře vypadat a znít. Někteří herci si proto svá jména…

MĚNÍ KVŮLI VHODNOSTI, ÚDERNOSTI A SROZUMITELNOSTI

„Když jsem byla hodně mladá a teprve snila o tom, že bych se dala na hereckou dráhu, ani mě nenapadlo, že bych si nechala vlastní jméno. Carey Mulligan mi znělo hrozně zavalitě, faldovitě. Chtěla jsem místo něj používat nějaké kouzelnější, atraktivnější jméno. Třeba Catharine Denagec nebo Catherine Hethalier. Pracovala jsem tehdy jako servírka v hospodě, kam každý den mezi druhou a pátou chodili takoví čtyři chlapíci. Jakmile si sedli k pivu, hned jsem je zaúkolovala, aby mi vymysleli nějaký nový fajnový pseudonym. Tamty dva se mi líbily nejvíc.“

— Carey Mulligan, The Graham Norton Show, S18E03

Když herci Petu Postlethwaitovi na začátku kariéry kamarádi domlouvali, že by si měl změnit jméno, „protože kdyby ho měly biografy během filmových premiér podsvěcovat, tak by se nedoplatily elektřiny,“ Pete nad jejich obavami mávl rukou. A ačkoliv se objevil v Počátku, druhém Jurském parku, třetím Vetřelci či Amistadu, dnes ho kromě filmových fajnšmekrů podle jména téměř nikdo nezná. Je to smutné, ale je to tak. Jestliže má herec jméno dlouhé, těžké nebo nějakým způsobem nepříjemně neobvyklé, tak pokud diváci nedostanou velmi dobrý důvod si ho zapamatovat, ani je nenapadne, aby se ho učili.

Photo by Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0

Jiný příklad: Když dali zpěvačce a herečce Doris Kappelhoff její přátelé stejnou radu jako Postlethwaitovi, Doris je poslechla, hrábla pro inspiraci do své populární písně „Day By Day“ a přejmenovala se na Doris Day. A její jméno už jste asi někdy slyšeli, ne? Kevin George Knipfing věděl, že by si na jeho jménu lidé vylámali zuby, tak si raději zvolil umělecký pseudonym Kevin James. Eric Banadinovi si byl zase jistý, že než by lidé při vyslovování jeho příjmení dojeli na konec, nejspíše by vyčerpáním vypustili duši, tak si ho zkrátil na Eric Bana. A opět můžeme zmínit dalších pár jmen:

Maurice Micklewhite si uvědomil, že jeho jméno zní dost klaunovsky, a protože chtěl, aby ho vedoucí konkurzů a vůbec celý průmysl bral vážně, přejmenoval se nejdříve na Michaela Scotta a později na Michaela Cainea.

Olivia Wilde možná zní jako jméno vhodné spíše pro pornoherečku, rozhodně jde ale o lepší variantu, než co má daná herečka v občance: Olivia Jane Cockburn (volně přeloženo „pálící / spálený čůrák“).

Joaquin Phoenix má v rodném listě napsáno jméno Joaquin Rafael Bottom. S herectvím začínal už jako malý kluk, a aby se mu děti i dospělí kvůli zadnicovitému příjmení neposmívali, nechali ho rodiče přejmenovat na Joaquina Phoenixe. A protože Joaquinovi v prvních pár letech dělalo problémy své jméno pořádně vyslovit, jako malý si říkal Leaf. Leaf Phoenix.

Photo by Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0

Marku Sinclairu Vincentovi přišlo, že jeho jméno nezní dostatečně mužně, tak si s ním trochu pohrál. První dvě slova usekl, ze třetího si vzal Vina a k němu přidal „chlapsky“ „strojového“ Diesela.

– Podobný problém s mužností měl i Marrion Morrison. Ani libozvučná konsonance eMek mu nepomohla a musel se přejmenovat na Johna Wayna.

– A rovnou si můžeme zmínit další z mnoha hvězd starého Hollywoodu Rocka Hudsona, který se narodil jako nepříliš „mužně“ znějící Roy Harold Scherer Jr.

– V angličtině se dají některá typicky ženská jména dát klukům (např. Meredith, Ashley, Jane atd.) a naopak. Hloupému posměchu se ovšem tito lidé nezřídka nevyhnou, což zrovna u profesního jména není ideální situace. Právě proto se nechal Leslie Townes Hope přejmenovat na Boba Hopea.

Photo by Capsun Poe, Flickr, CC BY-ND 2.0

– Jméno Normy Jean Mortenson nejspíše neznělo jí ani studiu dostatečně smyslně, o což zrovna u téhle sexbomby šlo. Zato Marilyn Monroe… Už když člověk tohle jméno vyslovuje, tak u toho vysílá do světa polibky.

– Podobně i Reginald Kenneth Dwight věděl, že by jeho jméno příliš netáhlo, a raději si vymyslel pseudonym Elton John. Ve světě hudby ovšem nejde ani zdaleka o nic nového. Právě naopak – v hudebním průmyslu jsou změny jména a tvorba uměleckých pseudonymů, zdá se, spíše pravidlem. 50 Cent se jmenuje Curtis Jackson, Eminem je Marshall Mathers, Marilyn Manson je Brian Hugh Warner, Rob Zombie je Robert Bartleh Cummings, David Bowie je David Robert Jones, Lady Gaga je Stefani Joanne Angelina Germanotta, Ringo Starr je Richard Starkley, Snoop Dog je Cordozar Calvin Broadus, Pink je Alecia Beth Moore, LL Cool J je James Todd Smith, Alicia Keys je Alicia Augello Cook atd.

Jamie Foxx také začínal jako muzikant, konkrétně jako R&B zpěvák, takže nás asi nepřekvapí, že se ve skutečnosti jmenuje jinak – Eric Marlon Bishop.

Photo by Urbanworld Film Festival, Flickr, CC BY-ND 2.0

– To samé se dá říct o Carmen Electře. Každému určitě hned došlo, že její jméno není skutečné, jen málokdo ale ví, konkrétně proč si ho změnila. Než se Carmen dostala k… no… řekněme… k hraní… chtěla prorazit jako zpěvačka, a když se upisovala produkční společnosti zpěváka Prince, musela si změnit jméno. Desky Tary Leigh Patrick by si totiž nikdo nekupoval. No, ne že by to v hudebním průmyslu Carmen dotáhla kdovíjak daleko. Nebo v tom filmovém.

– V českém prostředí kvazi-showbusinessu se pro lechtivou komedii Ester Kočičkové hodí její nynější jméno rozhodně více než to původní, Renata Pařízková-Divišová.

– Na československé hudební scéně se pak nedá nezmínit František Moravec – Lou Fanánek Hagen, Radoslav Barga – Gipsy CZ, Patrik Vrbovský – Rytmus, Ondřej Ládek – Xindl X, Ivan Varga – Martin Maxa, Lucianna Krecarová – Anna K, Olga Pytlounová – Olga Lounová, Heidi Hantlová – Heidi Janků či Michal Novotný – Michal Malátný.

—————

Photo by Jim Ellwanger, Flickr, CC BY-NC 2.0

Kromě toho je ještě třeba říci, že si občas jméno nemění ani tak sami herci a herečky, jako je jim spíše…

ZMĚNĚNO PROTI VŮLI AGENTEM ČI STUDIEM

Například herečce Barbaře Eden ze starých dob Hollywoodu, kdy si studia a agenti mohli s herci dělat, co se jim jen zachtělo, změnil jméno její agent, ačkoliv ona sama o něco takového vůbec neměla zájem. Jenže chtěla prorazit v televizi a jméno Barbara Jean Huffman se panu agentovi příliš nepozdávalo. Joan Rivers její agent, Tony Rivers, také řekl, že původní jméno Joan Alexandra Molinsky stojí za starou blaškovou, a pouze by ji kvůli židovským konotacím připravovalo o práci. Joan se tedy na protest přejmenovala na Joan Rivers – ano, vzala si jméno člověka, který ji ke změně dotlačil. A jedeme dále:

– Bývalá dětská hvězda Patty Duke, původním jménem Anna Marie Duke, se v jednom rozhovoru vyjádřila v tom smyslu, že jí jméno ještě jako malé, začínající herečce změnili manažeři. Patty ji pojmenovali po vzoru již zavedené dětské hvězdičky Patty McCormack, nejspíše v naději, že k Anně stejné křestní jméno naláká Pattyiny fanoušky. Když Anna Marie Duke ve stáří vydávala knihu vzpomínek, nazvala ji Call Me Anna / Říkejte mi Anna.

– Když studio MGM odkoupilo práva k herečce Lucille Fay LeSeuer, uspořádalo v jednom časopisu hlasování. Čtenáři mohli sami rozhodnout, jak se „ta francouzská elitářská nána“ Lucille bude jmenovat. Nejvíce hlasů nakonec dostal cejch „americké holky do nepohody“ Joan Crawford. Hip hip hurá!

Photo by Alessandro Pautasso, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

– Jméno Cary Grant pro herce Archibalda Leache vybralo studio Paramount, které nechtělo riskovat, že by jeho vlastní jméno děsilo diváky a odhánělo je od kinosálů. Archibald původně používal pseudonym Cary Lockwood, ale ani ten studiu nepřišel dostatečně bezpečný, protože se až příliš podobal jménu jiného herce. Nakonec se tedy po dlouhých jednáních dohodli na Cary Grantovi. Archibaldovi se totiž líbila konsonance souhlásek K a G na začátku slov. Mňo, v tuto chvíli nelze nepodotknout, že kromě svého pravého jména toho Archibald musel kvůli studiu skrývat ještě mnohem více!

—————

Korekce: Lucifrid

—————

2 komentáře u Herci a herečky 12/47: Cesta vzhůru – Změna jména III/IV

  • Celkem mě překvapilo, že např. herečka Winona Ryder, má umělecky změněné jenom příjmení. V rodném listě je Winona Laura Horowitz. Ale taková Whoopy Goldberg je kompletně vymyšlená (v originále Caryn Elaine Johnson).

    Protože nejsem angličtinář, zajímalo by mě, jak vnímají rodilí mluvčí skutečný (doslovný) překlad uměleckých příjmení. Volí se pseudonym podle toho, jak to slovo zní a nebo i dle významu? V češtině by znělo legračně příjmení Nikolas Klec 🙂

    • O Winoně i Whoopi bude řeč v příští části. Zatím jen nastíním, že ta první si příjmení změnila z Horowitz na Ryder proto, aby se „odžidovštěla“, a ta druhá si tohle jméno vybrala, protože zní vtipně, a Whoopi začínala jako bavička a komediální herečka.

      Mikuláš Klec, Jindra Hrnčíř, Michal Bednář… Překládat anglická jména do češtiny je občas sranda. V angličtině se jména vnímají dost individuálně. V příjmeních typu Smith, Cooper, Carver, Baker apod. už ty původní významy člověk moc nevnímá – stejně jako je nevnímáme u našich Nováků, Novotných, Bednářů, Procházků atd. Významy, které se vnímají a hodně kritizují, se zpravidla týkají křestních jmen. Když Michael Jackson pojmenoval svoje dítě Blanket / Peřina, lidé kroutili hlavou stejně, jako když o pár let později Gwyneth Paltrow pojmenovala dceru Apple / Jablko a Kim Kardashian North / Sever. V angličtině je běžné pojmenovávat děti po místě početí (syn Davida Beckhama se jmenuje Brooklyn), po květinách (hlavní herečka z nových Star Wars se jmenuje Daisy / Sedmikráska), případně sahat do latiny (třeba dcera Chrissy Teigen se jmenuje Luna / Měsíc), ale čeho je moc, toho je příliš. Takže normálně se podle mě ty významy ve jménu začínají vnímat až ve chvíli, kdy je to jméno tak blbé, až to bolí.

      Jak ale píšete, prozodie hraje také velkou roli. Charlize Theron dodnes odpovídá na otázky, jak se vlastně to její jméno vyslovuje, a kam se dává přízvuk, a stejně jí ho polovina reportérů mrví. Jestliže jméno nezní dobře, nedá se přečíst nebo vyslovit, je lepší ho změnit. Nechat si ho můžete, ale uškodíte leda sám sobě.

      Ohledně té Winony je taky dobré zmínit ještě jednu věc. Ne každá odlišnost je na škodu. Když má člověk jméno fádní – třeba John Smith, Mary Lee, Jane Williams, Jack Wilson -, ten leda splyne s davem. Proto je dobré mít buď křestní jméno, nebo příjmení nějakým způsobem zajímavé – ať už pravopisně (je třeba myslet, jak to bude vypadat na plakátu), nebo zvukově (jak se to vyslovuje, jak se jméno doplňuje s příjmením atd.). Proto si Winona nechala Winonu – to jméno je neobvyklé a snadno zapamatovatelné. Angelina Jolie má také neobvyklé křestné jméno, a navíc u ní dochází k hezké konsonanci zvuku „dž“. Podobně (ale bez konsonance) je na tom Harrison Ford. Obyčejné jméno, neobvyklé příjmení (a navíc třeba i konsonanci) má Jake Gyllenhaal, Cate Blanchett nebo Chris Hemsworth. Hodně hereček si volí nebo nechávají taková jména, která zní „žensky“ a smyslně (Marilyn, Carmen, Lucille, Olivia – v těch jménech je hodně nasálek, frikativek, aproximálek), a spousta akčních herců volí jednoslabičná, rázná, „mužná“ jména (Chris Pratt, Chris Pine, Tom Cruise, Brad Pitt – tady zase často vystupují plozivky). Pevně daná pravidla na to ale nejsou.

      Tohle všechno je každopádně jen taková omáčka. Základní je, aby jméno bylo zajímavé, šlo přes pusu, nebylo krkolomné, aby dobře znělo (ať už si pod tím představí kdokoliv cokoliv). Pokud v něm nebude něco hodně divného, překládat si ho nikdo nebude, ani kdyby se to udělat dalo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.