Jinde přidáno

4. 8. – Hlod 62

21. 4. (!) – Hlod 61

11. 4. – Hlod 60

24. 3. – Hlod 59

14. 3. – Hlod 58

Premiéry v hledáčku

Kingsman: Zlatý kruh

v kinech od 21. 9.

Seriálové tipy
Kontakt & FB

David Koranda

Jumpstar @ seznam.cz

——-

Facebook-logo-PSD

TOPlist

Herci a herečky 10/47: Cesta vzhůru – Změna jména I/IV

Jména

Photo by Robert Oschialini, Flickr, CC BY-NC 2.0

Dobrý den, mé ctěné jméno je David Koranda. Kdybych ale chtěl prorazit v Hollywoodu a nějakým zázrakem se mi to i mělo podařit, s největší pravděpodobností byste mě znali pod pseudonymem. Na plakátech mých filmů byste četli něco jako Dave Core. Coby středoevropský herec bez lokálního přízvuku bych se totiž ze všech sil snažil jménem odvést pozornost od svých kořenů, protože střední Evropa je v Americe zaměnitelná s tou východní, východní Evropa je de facto Rusko, a coby filmový Rus bych se pro potřeby účinkování v hollywoodských bijácích musel naučit ruský přízvuk a spokojit se s občasnými štěky chuligánů, zločinců a všelijakých násilníků. A jak nám tu jednou psal uživatel Jan, kdybych byl žena, jinak neznámá Češka, čekal by mě velmi podobný osud – jen místo rolí ruských rambičů by mi nabízeli téměř výhradně štěky východoevropských štětek.


Co se příjmení týče, „Core“ by byla vcelku blízká náhrada za příliš slovansky znějící „Koranda“. Jakéhosi „Korandy“ by se všichni tak akorát ptali, odkud pochází, a jak se to jeho divné příjmení vyslovuje. Kdežto „Core“ by bylo slovo pro Američana domácí, slovo silné, úderné, mužné, spolehlivé. Stranou jména křestního, „David“ je jméno poněkud usedlé, vážné a pro mladého herce, který si chce vybudovat kariéru na oblibě u teen publika, příliš seriózní. „David“ pracuje v knihovně, třídí plasty a každý měsíc si odkládá kousek výplaty na důchodové pojištění. S „Davidem“ není žádná sranda. Zato „Dave“… Ten má zvuk! S „Davem“ je prča. „Dave“ je hip. „Dave“ je cool. „Dave“ chodí každý den pařit na večírky, utíká před fotografy, pubertálními fanynkami a nepříliš staršími milenkami, které střídá jako ponožky. „Dave“ je hvězda, „David“ šunt.

Jen se podívejte, kolik Daveů v Hollywoodu pracuje: Dave Franco, Dave Foley, Dave Bautista, Dave Salmoni, Dave Legeno, Dave Thomas, Dave Fennoy, Dave Hill, Dave Allen, Dave Chappelle, Dave Annable atd. Zato Davidové? Tennant a Duchovny se berou vážně, takže k nim ta vážnější verze jména sedí, zatímco Arquette je takový smutný klaun – komik se seriózním jménem. Není divu, že se mu nedaří.

Phoro by Claire Sambrook, Flickr, CC BY-NC 2.0

Ale žerty stranou. Každý herec je minimálně na počátku kariéry definován svým jménem, takže je třeba, aby to jméno dobře znělo. Aby bylo krátké a šlo snadno přes pusu. Případně aby bylo delší a neobvyklé (viz Benedict Cumberbatch, Michael Fassbender či Bobcat Goldthwait). Ale zase ne tak dlouhé a neobvyklé, aby se nedalo vyslovit (tenhle problém měla Vera Mindy Chokalingam, kvůli čemuž si osekala jméno na Mindy Kaling). Každopádně aby bylo nějakým způsobem zapamatovatelné.

A jestliže jméno nemá samo o sobě ten správný zvuk, není nic snazšího, než ho prostě změnit. Na seznamech dole bude velmi očividné, že se jména hollywoodských herců upravují nejen tak, aby se lépe vyslovovala, pamatovala, a aby všeobecně lépe zněla, ale že se z nich také odstraňují určité „nebezpečné“ elementy, které by mohly hercům a herečkám poškodit kariéru.

V tomto případě jde především o elementy regionální a etnické. Dnes už se tyhle věci naštěstí tolik neřeší, takže v Hollywoodu mohou pracovat snadno zařaditelní a nezřídka těžko vyslovitelní umělci typu Chiwetela Ejiofora, Željka Ivanka, Miy Wasikowsky, Lupity Nyong’o, Akiry Goldsmana, Milly Jovovich, Giacoma Gionniottiho či Maria Lopeze, avšak není tomu zase tak dávno, co byla hercům a herečkám jiná než „výchozí“ etnická příslušnost spíše na obtíž. Jinými slovy bývalo běžnou praxí měnit si v zájmu snadnějšího kariérního posunu jméno tak, aby znělo co nejvíce „americky“, „rodile“, ne-jinak. V různých dobách a z nejrůznějších důvodů se toto etnické jmenné mizítko používalo na příslušníky židovské, ruské a mnoha dalších komunit.

Kromě záležitostí etnika jde ale také o to, že hercovo jméno je v podstatě značka, takže herci sami musí chtít, aby si jejich značku lidé / diváci snadno, rychle a rádi vryli do paměti; aby ona značka měla zvuk; a aby dobře vypadala na papíře. Až zase budete poslouchat nějakého herce nebo herečku, jak vykládají cosi o tom, že jejich jméno žádná značka není, že oni sami se nepovažují za komoditu, že jim jde jen o jejich umění, a kdesi cosi… berte to pouze jako jejich osobní názor. Jména herců značky prostě jsou. Jsou to značky, kterých lze jednoduše využít na plakátech filmů, v reklamních kampaních, kde herci účinkují, na obalech kosmetiky, alkoholu a dalších věcí, které vyrábí, na vývěsních štítech barů a restaurací, které provozují, a tak dále ad nauseam (o těchto věcech se budeme bavit v závěru tohoto článku). Aby ta potenciální značka dobře zněla, začínající herci se tedy poměrně často uchylují ke změně svého jména. Přijímají novou, profesní identitu.

Photo by Tiger Pixel, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Robin Williams: Moje dcera, Zelda, pracuje jako herečka a je báječná. Pojmenovali jsme ji po té videohře. Když byla manželka těhotná, syn Zachary si tu videohru velmi často hrál. A jednoho dne se mě zeptal, „Co takhle sestru pojmenovat Zelda?“ Přišlo nám to jako skvělé jméno. Ona sama je úžasná a podle mě s tím jménem dobře naložila.

Graham Norton: Co dobře, výborně s ním naložila. Jestli někomu schází nápady, jak pojmenovat potomka, tak schválně poslouchejte. Zelda dnes dělá reklamu té hře. Takže ji v podstatě platí za to, že se jmenuje Zelda. To je přece naprosto geniální! Můj další pes se bude jmenovat Smirnoff. Třeba to vyjde.

— Robin Williams, The Graham Norton Show, S10E05

Photo by Rude Cech, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

A právě proto, že je jméno každého herce zároveň značkou, herečky po svatbě zpravidla nepřejímají příjmení manželů (například Robin Wright už se v životě rozvedla dvakrát, ale vždy byla tou samou, známou, rozeznatelnou Robin Wright). Proč? Protože by je pak běžní diváci podle jména nepoznali a jejich značky by tím zákonitě utrpěly.

Když už na to dojde, maximálně se manželovo příjmení přilepí k manželčině pomlčkou. Například po vzoru režisérky Sam Taylor-Johnson nebo herečky Jady Pinkett-Smith. Tyhle dvě hollywoodské profesionálky se svými druhy ještě jsou. Spousta dalších se provdala, pomlčkou si ke jménu manželovo jméno připojila, ale už se stihla i rozvést, takže si ho velmi snadno zase odtrhla. Což je v partnersky nestálém prostředí Hollywoodu další výhodou této techniky. Za zmínku stojí například herečky Kaley Cuoco-Sweeting, Courtney Cox-Arquette, Rebecca Romijn-Stamos, Pamela Anderson-Lee či Eva Longoria-Parker.

Něco jiného ovšem je, pokud je jeden člen páru výrazně slavnější než ten druhý, a dvojka se chce na slávě jedničky svézt. To se pak jména mění bez problému. Například manžel herečky Zoe Saldana, umělec Marco Perego, se nyní jmenuje Marco Saldana. A pracovní nabídky se najednou hrnou.

—————

Aby se nám z toho všeho textu a jmen nezatočila hlava, uděláme si zde pauzu a příští týden do tématu skočíme rovnýma nohama.

—————

Korekce: Lucifrid

—————

5 komentářů u Herci a herečky 10/47: Cesta vzhůru – Změna jména I/IV

  • Herečka Jessica Biel byla slavná i před svatbou s Justinem Timberlakem. Rozhodně není žádná nicka, co si svatbou vylepšila renomé. Příjmení manžela si vzala z cela jiného důvodu. Myslím, že kdyby chtěla překopat svou značku, na imdb a v bulváru by nebyla uváděná pod původním jménem. Nějakou Timberlakovou nikdo nezná…akorát toho Timberlaka!

    • Jak na to koukám, Biel si jméno změnila jen v soukromí, ale pro profesní účely si nechala Biel (toliko k síle značky). Měl jsem nějak zafixované, že se nechala přejmenovat i v profesním životě, protože jsem před nějakou dobou četl sérii článků a rozhovorů s ní, ve kterých hodně mluvila o tom, že má strašný problém urvat si pro sebe role. Jak je jí přes třicet, tak už nedostává role milenek a mladičkých hrdinek, na které je stará, ani vážné dramatické role, na které je zase moc mladá, a to málo rolí, do kterých se věkově hodí, jí vyžerou kolegyně typu Anne Hathaway, Jessicy Chastain, Emily Blunt atd., které se alespoň otřely o Oscary nebo mají znělejší jméno. Tahle věta zní odporně, ale takhle Hollywood s herečkami prostě nakládá. Přišlo mi proto vcelku logické, že by Jessica využila každé příležitosti, aby si trochu zvýšila profil. Ale ne, máte pravdu. Tu zmínku mažu a nechávám tam jen Saldanu.

    • Jak jsme se bavili o té Jessice Biel a její kariéře, Grace Randolph se shodou okolností k tomu samému tématu vyjadřovala v jejím youtubovském okénku. Jakýsi divák se jí ptal, jestli je možné, že by právě Jessica Biel byla obsazena do hlavní role chystané komiksovky Captain Marvel a Grace mu vysvětlovala, proč ne, opravdu ne, v žádném případě ani za milión let ne. Odkaz je zde: https://youtu.be/Bkm-0Xw4HBQ?t=13m16s

  • Offtopic: Name game z AHS 2 byla best scéna, pouštěl jsem si to asi 50x.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.