Jinde přidáno

4. 8. – Hlod 62

21. 4. (!) – Hlod 61

11. 4. – Hlod 60

24. 3. – Hlod 59

14. 3. – Hlod 58

Premiéry v hledáčku

Kingsman: Zlatý kruh

v kinech od 21. 9.

Seriálové tipy
Kontakt & FB

David Koranda

Jumpstar @ seznam.cz

——-

Facebook-logo-PSD

TOPlist

O obsazení nových Hvězdných válek aneb Přichází do Hollywoodu změna?

Před pár dny bylo na jeden zátah oznámeno kompletní hlavní obsazení chystaného přírůstku do série Star Wars a internet se, jak už tak bývá zvykem, hned rozdělil na dva tábory. Jedni na ohlášených tvářích vidí spoustu problémů, které se povětšinou ani tak netýkají samotného snímku, ale Hollywoodu všeobecně, jiní zase argumentují, že se tento film naopak staví proti klasickým hollywoodským klišé a svým obsazením jde vstříc větší diverzitě. V tomto článku se tedy podíváme na obsazení nových Star Wars a jeho širší významy.

Photo © Disney / Lucasfilm

–             Pro začátek je potřeba vzdát režisérovi snímku J. J. Abramsovi hold, že jména herců vypustil naráz, a ne jedno po druhém v průběhu týdnů a měsíců (po stylu například takového pokračování Muže z oceli). Člověk má takhle všechno pohromadě a neustálé ohlašování jednotlivých jmen mu nezačalo lézt na nervy. Takže děkujeme!

–             A ocenit se musí i promo fotka z úvodního čtení scénáře, kterou Abrams nechal vypustit do médií. Svým černobílým stylem jasně vzdává poctu snímkům z natáčení původní trilogie. Je tak jasné, že Abrams ví, s jakou sérií má co do činění a na čem staví.

–             V článku se bude po vzoru zahraničních médií hodně řešit problematika rasové a genderové diskriminace v Hollywoodu. Jako odrazový můstek do téhle konverzace si – pokud na to budete mít chvíli – zkuste přečíst tyto dva články – TADY  je odkaz na ten první a TADY  na ten druhý.  Na otázku, „Proč se vůbec o těch rasách musíme bavit?“ je velmi snadná odpověď: Samotný Hollywood to hodně řeší. A věřte, že všichni producenti v L.A. budou při jejich uvedení v kinech nové Star Warsvelmi bedlivě sledovat. Více se ale dozvíte ale v článku.

–             A stranou rasové problematiky je ještě otázkou, jak s poměry bělošských a, řekněme, jiných postav zamávají speciální efekty a makeup. Bavíme se tu koneckonců o Star Wars, z herců mohou trikaři udělat třeba přerostlé fialové čivavy, takže je otázkou, jak moc na barvě jejich pleti bude záležet.

Photo © Disney / Lucasfilm

Nyní se ale již podívejme na ohlášená jména:

Photo © Disney / Lucasfilm

Harrison FordCarrie FisherMark HamillKenny BakerAnthony Daniels a Peter Mayhew, kteří se proslavili účinkováním v původní trilogii, se vrátí ve svých rolích Han Sola, Princezny Leii, Luka Skywalkera, R2-D2, C-3PO a Chewbaccy. Role by to údajně neměly být zanedbatelné, tedy žádná camea na jednu scénu. Stará generace by měla předávat žezlo nováčkům, kteří by pak měli sami táhnout následující dva díly chystané trilogie.

Tohle je skvělá zpráva pro fanoušky původní trilogie, kteří tak uvidí své oblíbené herce opět na velkém plátně, a koneckonců i pro ony herce, kteří se… opět objeví na velkém plátně. S výjimkou Harrisona Forda ani po jednom z nich v Hollywoodu dnes již skoro neštěkne pes, takže tento film je pro ně v podstatě jedinou příležitostí, jak se ukázat světu. Proč je pro ně tak těžké v Hollywoodu najít práci, je vcelku nasnadě.  Může za to jejich věk a samotná série Star Wars. Ohledně toho prvního bodu: Hollywood je posedlý mládím a o staré herce nemá skoro zájem (natož pak o staré herečky – kolik dalších kromě Meryl a Judy znáte?). A k bodu druhému: Velmi často se stává, že herci a herečky, co se objeví v nějaké nesmírně oblíbené sérii filmů, zůstanou navždy zaškatulkovaní, navždy spojeni s tou svou jednou postavou. A to může být časem dost na překážku…

U těchto herců si povšimněte ještě jedné věci: Samí bílí muži a jedna bílá žena. No, co k tomu dodat? Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let asi nikomu nepřišlo zvláštní, že skoro všichni lidé ve vesmíru jsou buď běloši (Ano, ano, hrál tam ještě Lando Calrissian a tamten asijský pilot, co to ve jménu stereotypů po pár scénách při jedné bitvě napral do štítu vesmírné lodi – úžasná to diverzita, v celém vesmíru byl jeden černoch a jeden Asiat!), nebo mimozemské rasy, ani že v celém vesmíru očividně žije jen jedna jediná žena, hodná více než pár minut na plátně… V původní trilogii to bylo ještě zábavné, v prequelových Epizodách I-III pak už byla přítomnost téměř samojediné Natalie Portman skoro až urážející. A jak to dopadlo s tímto filmem, to hned uvidíte.

Mimochodem, když už jsme tak u těch návratů: Scénář k tomuto filmu napsal Lawrence Kasdan, autor scénáře k Epizodám V a VI, a hudbu složí opět John Williams. Účast samotného George Lucase by po Epizodách I-III naštěstí měla být jen minimální.

Photo from www.fangirlblog.com

Ohlášení Johna Boyegy spolu s Daisey Ridley vyvolalo na Twitteru a dalších sociálních sítích největší ohlas. Ačkoliv se přesně neví, jaké konkrétní postavy budou hrát (to se ostatně neví zatím u nikoho), lidé byli u vytržení (v tom dobrém slova smyslu) z představy, že hlavní role (jelikož se podle pořadí, v němž zástupci studia jména vyhlašovali tak nějak odvodilo, že to budou hlavní role) v hollywoodském velkofilmu zastanou relativně neznámý herec tmavé pleti a úplně neznámá běloška.

Ano, takovéhle věci se stále řeší a budou se řešit do té doby, než přestanou být v Hollywoodu výjimkou. John Boyega není Will Smith ani Denzel Washington, takže jeho obsazení do hlavní je v očích studia z nějakého záhadného důvodu riskantní. Proto se do hlavních rolí velkofilmů ze zásady obsazují běloši – cokoliv jiného s sebou nese riziko. A proto se na Star Wars v době jejich uvedení do kin budou upírat zraky všech producentů a jejich úspěch či neúspěch v kinech možná v mnoha ohledech zahýbá s budoucí podobou hollywoodských blockbusterů.

John Boyega se doposud nejvíce proslavil svou hlavní rolí v Útoku na věžák a letos ho uvidíte ještě v znovu nastartované sérii 24. J. J. Abrams chtěl do filmu schválně obsadit relativně neznámé herce. Jednak proto, že i v době uvedení původní trilogie byli samotní Ford, Fisher a Hamill neznámí, takže tímhle způsobem Abrams v podstatě pokračuje v tradici, ale také proto, aby o to více vynikl příběh. Teď tedy nezbývá než doufat, že se povedl scénář.

Daisy Ridley je v podstatě velká neznámá. Objevila se zatím jen v pár dílech různých seriálů a tahle role pro ni tedy bude naprosto přelomová. V souvislosti s ní je povětšinou poukazováno na onen smutný fakt, že jsou spolu s Carrie Fisher jediné dvě ženy v celém hereckém osazenstvu. Hollywood tak prokazatelně i nadále zůstává pánskou arénou, kde mají ženy jen omezené množství příležitostí prorazit.

A povšimněte si také, že když už se jim to podaří – zmínit můžeme loňskou Gravitaci se Sandrou Bullock, letošní Tammy s Melissou McCarthy, Walk of Shame s Elizabeth Banks, Hunger Games s Jennifer Lawrence a několik dalších titulů –, jde téměř vždy o bělošské herečky. Jména MiIchelle Rodrigues, Halle Berry, Zoe Saldany, Penelope Cruz, Salma Hayek apod. sice můžete vytáhnout, ale ani jedna z nich (už) není v očích studií schopná utáhnout vlastní film, takže se objevují (pokud vůbec ještě) pouze ve vedlejších rolích.

Tohle je totiž další věc. Když už chcete coby žena v Hollywoodu dostat nějakou pořádnou roli, tmavý odstín pleti vám nahází pěknou spoustu klacků pod nohy. Ono se do roka zase tolik filmů s otrokářskou tématikou nenatočí. Lupita Nyong’o možná získala Oscara za 12 let v řetězech a časopis People ji vyhlásil nejkrásnější ženou roku, ale co je jí to platné, když teď v Hollywoodu nezavadí o žádnou pořádnou roli?  S největší pravděpodobností to s ní dopadne stejně jako s Octavií Spenser či Violou Davis – po počátečním haló se po ní v tichosti slehne zem. Co se například stalo s Jennifer Hudson, Mo´Nique, Whoopi Goldberg, Thandie Newton, Angelou Bassett…? Ten seznam pokračuje dál a dál. Jednoduše pro ně není v Hollywoodu dostatek rolí, protože o snědé herečky není zájem.

Fakt, že je Daisey Ridley běloška, tedy není zase tolik překvapující. Možná to jen trochu zamrzí, když se člověk dozví, že byla do poslední chvíle namísto ní údajně zvažována nějaká jiná herečka tmavší pleti. Nakonec se ale Abrams – ani by mě nepřekvapilo, kdyby to bylo pod nátlakem studia – rozhodl pro Ridley. No, uvidíme – třeba ji nabarví na zeleno a bude to všechno ve finále skoro jedno.

Photo by Katrin Neuhaus, Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Jméno Oscara Isaaca se v souvislosti s různorodým obsazením tohoto filmu také skloňuje ve všech pádech. Isaac, známý hlavně z loňského filmu bratrů Coenových V nitru Llewyna Davise, je původem z Guatemaly a americká média ho proto škatulkují coby Latinoameričana a věští mu, že do kin naláká početné hispánské publikum (podobně jako obsazení Benicia del Torra nalákalo do kin spoustu Hispánců na Vlčího muže).

V současnosti je v USA každý šestý člověk hispánského původu a do roku 2050 se odhaduje, že to bude již každý třetí. Vzhledem k těmto statistikám se proto mnozí kritici pozastavují nad tím, jak je možné, že tuto společenskou diverzitu Hollywood náležitě nezobrazuje ve svých filmech: Jestliže je přítomnost takto barevná a budoucnost má být ještě barevnější, jak je jen možné, že je tento film (a tolik, tolik dalších) tak strašně vybělený? Jistě, spousta herců může být od hlavy k patě zakryta líčidlem či plně animovaná, ale stejně…

Photo by Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0

Když už tak mluvíme o animovaných postavách, snad nikdo nečeká, že by Andy Serkis ve filmu hrál postavu humanoidní. Vzhledem k jeho zkušenostem s motion capture – vzpomeňme si na postavy Gluma z Pána prstenů a  Hobita či větších či menších opičáků z King Konga a Zrození planety opic – je skoro jisté, že Serkis ztvární nějakou postavu typu Jar Jar Binkse. Doufejme jen, že to pro změnu nebude postava, které by člověk nejraději zakroutil krkem.

Photo by dtstuff9, Flickr, CC BY-SA 2.0

Adamu Driverovi, známému především ze seriálu Girls, si Twitter také poměrně dost štěbetal. Zpráva o jeho obsazení do médií sice unikla už minulý měsíc, ale nyní byla oficiálně potvrzena. Šušká se, že by Adam měl hrát nějakou zápornou postavu, s největší pravděpodobností nějakého Sitha.

Photo by Mirror of Erised, Flickr, CC BY-NC-SA 2.0

O posledních dvou ohlášených hercích – Domhnallu Gleesonovi a  Maxi von Sydowovi – se zase tolik nepíše. Jsou už jen tak do počtu. Gleesona si možná nejvíce vybavíte jako Billa Weasleyho zHarryho Pottera či počítačového mága z Dredda. Jeho role zde je neznámá – možná bude doplňovat ústřední duo, možná ne. Max von Sydow je zkušený herec, mimo jiné proslavila role kněze v Exorcistovi. Očekává se, že si ve filmu zahraje vedlejší roli buď hodného moudrého starce, nebo zlého moudrého starce. Ať žijí hollywoodská klišé.

Photo by Nukamari, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Herecké složení je to tedy celkově velmi zajímavé. Osobně se mi velmi líbí Abramsův důraz na obsazování relativně neznámých tváří. Ovšem co se diverzity týče, Hollywood má stále co dohánět. Pokud bychom si to chtěli vzít na počty:

– Co do různorodosti věkové je tento film skvělý  – máme tu 4 herce mladé, 2 ve středním věku a 7 starších

– v diverzitě rasové už je to ale o poznání horší – oproti 1 černochovi a 1 Latinoameričanovi stojí 11 bělochů

– a co do poměru pohlaví je to stejná bída – proti 2 ženám stojí 11 mužů

Kritika těchto poměrů a Hollywoodu všeobecně pramení z toho, že lidé vědí, jak velkou moc masmédia mají na lidskou psychiku. Člověk se jim nevyhne, protože jsou všude, a aniž by si to často uvědomoval, ovlivňují jeho nazírání na svět i sebe sama. A je na zamyšlení, co tak může s lidským náhledem na svět udělat hollywoodská tvorba, jestliže onen svět zobrazuje natolik zkresleně. V Americe nežijí jen bílí muži a všechen americký kulturní a společenský život se netočí jen kolem nich, takže neexistuje důvod, aby se kolem nich točila většina hollywoodských filmů. A přesto…

A teď si vezměte, jak takové zkreslování může zatočit s psychikou třeba takové mladé dívky tmavé pleti, co ráda chodí do kina. Jednak se ve filmech skoro nevidí, protože většina rolí všeobecně připadne mužům, povětšinou bílým. A když už nějaký ten scenárista napíše roli pro ženu, většinou ji studio opět obsadí běloškou. Když už se ve filmu naše dívka vidí, je to většinou v nějaké podřadné vedlejší roli. Jak těžké myslíte, že asi tak může být, nabýt časem vlastního pocitu podřadnosti? Za jak dlouho tu dívku asi napadne, že když se nikde nevidí, tak na ní asi příliš nezáleží?

Proto se kolem rasové vyváženosti dělá takové haló. Protože nikdy nejde jen o ten jeden film – stejně jako v případě těchto Star Wars také nejde jen o tyhle Star Wars –, ale o přístup Hollywoodu k zobrazování rasových minorit všeobecně (a v případě zastoupení pohlaví jde dokonce o majoritu!).

A vůbec, Star Wars jsou na tom ještě dobře – viděli jste třeba letošní Památkáře? Obsazení Johna Boyegy byl parádní krůček vpřed. Hollywood je sice sám o sobě spoustu kroků pozadu, ale což. Pokrok je pokrok. Třeba si z toho filmu vezmou příklad i ostatní a konečně se dočkáme trochy diverzity. Já vím, že to samé si spousta lidí říká už hodně let v souvislosti s rasově velmi různorodou sérií Rychle a zběsile, a i po tolika letech zatím kde nic, tu nic, ale což. Třeba to teď konečně vyjde!

Photo by Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0

EDIT: Na začátku června se k již obsazeným hercům přidaly Lupita Nyong’o, pro kterou je tento film skvělou příležitostí, jelikož Hollywood od chvíle, co získala Oscara za film 12 let v řetězech, tak trochu nevěděl, jak Lupitina talentu využít; and Gwendoline Christie, známá především svou postavou Brienne ve Hře o trůny. Podobně jako tomu bylo u prvního oznámení, není vůbec jasné, jaké role budou ztvárňovat. Ačkoliv obsazení těchto dvou dam trošičku vylepšuje celkové statistiky snímku (co se týče zastoupení pohlaví a herců z rasových minorit), zase tolik s nimi nezahýbá. I tak je to ale krůček pozitivním směrem – nehledě na to, že obě herečky jsou prvotřídní borkyně a patří k herecké elitě – takže můžeme Abramsovi zatleskat a o trochu více se těšit na výsledný film!

———————–

———————–

Tento článek původně vyšel na stránkách www.obrazor.cz.

———————–

Korekce: Filip Šula