Oscaři 2016: Obvyklí podezřelí 2/2
Jelikož jsme si na Jumpspaceu z odhadování / předvídání vítězů udělali takovou malou tradici, bylo by nehezké od ní upustit jen proto, že jsou Oscaři fraška. Hodně lidem na nich stále záleží. No, tak se zhluboka nadechněme a podívejme se, kdo si letos s největší pravděpodobností odnese kterou sošku, a proč. Stejně jako je tomu v slavnostním ceremoniálu, i my začneme herečkami, protože na nich celkově záleží méně. Víte, když se na nepodstatné herečky podíváme jako první, zvýšíme tím napětí u lehce oddálených, ale zato mnohem důležitějších herců.
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
Nominované: Jennifer Jason Leigh (Osm hrozných), Rooney Mara (Carol), Rachel Adams (Spotlight), Alicia Vikander (Dánská dívka), Kate Winslet (Steve Jobs)
Opomenuté: Gugu Mbatha-Raw (Concussion), Tessa Thompson (Creed), Alicia Vikander (Ex Machina)
Vyhraje: Alicia Vikander (Dánská dívka)
Vezmeme to od toho nejdůležitějšího: Alicia Vikander a Rooney Mara v téhle kategorii nemají co dělat. Co se doby strávené na plátně i velikosti jejich rolí týče, obě mají být v hlavní kategorii. Díky nechutnému zákulisnímu politikaření investujících studií však Akademie připustila, aby byly obě herečky nominovány zde. V hlavní kategorii bylo narváno, ale když už si studia v podstatě zaplatila, aby herečky dostaly nějakou tu nominaci, prostě se obě holky šouply sem. Čímž ovšem vytlačily herečky, které by si nominaci zasloužily mnohem více.
Jennifer Jason Leigh si nominaci zasloužila, protože v Osmi hrozných podává skvělý výkon. Sošku ale nedostane, protože kvalita výkonu se hodnotí až na posledním místě. Akademie se o objektivitu a analýzu hereckých (a jiných) výkonů ani v nejmenším nesnaží. Hlavní jsou kampaně, večírky, projekce s účastí herců, lezení do zadku. Každý rok jsou nominovaní pouze ti nejlepší řitní alpinisté, a Jennifer letos nejlepší nebyla.
Stejně tak dostane velké kulové Kate Winslet, Rachel McAdams a zmiňovaná Rooney Mara. Ty tu jsou jen tak do počtu, protože akademici více filmů, než kolik jich je nominovaných v kategorii o nejlepší film, neviděli. Kdo to má taky stíhat, že? Takže nám zbývá Alicia Vikander. Ta sice v Dánské dívce předvedla skvělý výkon, ale opakuji, že v téhle kategorii má houby co pohledávat. Když už, měla zde vyhrát zlatého plešouna za výkon v Ex Machině. Ale to by ten film musel investovat do nadbíhání si akademikům. Ale co už!
Nejlepší herec ve vedlejší roli
Nominovaní: Christian Bale (Sázka na nejistotu), Tom Hardy (Zmrtvýchvstání), Mark Ruffalo (Spotlight), Mark Rylance (Most špiónů), Sylvester Stallone (Creed)
Opomenutí: Michael Keaton (Spotlight)
Vyhraje: Mark Ruffalo (Spotlight)
Most špiónů nikdo neviděl, takže bych se ani nedivil, kdyby Rylance dostal nominaci čistě jen proto, aby se akademici mohli kasat, že alespoň v nějaké kategorii nominoval další Spielbergův film. Protože Spielberg je klasa, která celý ceremoniál vyzdvihuje nad dno stoky, kde Oscaři ve skutečnosti jsou. Bale a Hardy tu jsou znovu do počtu, protože akademici viděli jen nějakých deset dvanáct „oscarových“ filmů, takže musí vybírat jen z nich. A když už Sázku na nejistotu a Zmrtvýchvstání nominovali za režii a film, proč nepřihodit i pár herců, že? A Stallone? Ten se může kasat skvělým příběhem o návratu na výsluní, o posledním zápase před odchodem do věčných lovišť, ale ti slavní a honosní Oscaři přece nebudou dávat takhle kýženou cenu póvlu typu Stalloneho, ne? Čímž nám zbývá Ruffalo. Ten už byl na Oscara nominovaný dvakrát za role ve filmech Děcka jsou v pohodě a Foxcatcher, takže už je čas, aby to konečně dostal.
Nejlepší herečka v hlavní roli
Nominované: Cate Blanchett (Carol), Brie Larson (Room), Jennifer Lawrence (Joy), Charlotte Rampling (45 let), Saoirse Ronan (Brooklyn)
Opomenuté: Emily Blunt (Sicario), Charlize Theron (Šílený Max: Zběsilá cesta), Kitana Kiki Rodriguez a Mya Taylor (Transdarinka), Helen Mirren (Dáma ve zlatém), Lily Tomlin a Julia Garner (Babi), Angela Bassett a Teyonah Parris (Chi-raq), Kristen Stewart (Sils Maria), Sandra Bullock (Our Brand Is Crisis)
Vyhraje: Brie Larson (Room)
Cate Blanchette se sice před pár měsíci přestěhovala z Austrálie do Los Angeles, aby byla blíže filmovému průmyslu, a nemusela za anální alpinistikou několikrát do měsíce přelétat Tichý oceán, ale sošku vyhrála už před dvěma roky za Jasmíniny slzy. Carol byla skvělá a Blanchette v ní báječná, ale Akademie si z herečky očividně vychovává novou Meryl Streep, takže ji nyní bude pravidelně nominovat téměř každý rok za vše, o co se jen štrejchne. Letos to ale na výhru nebude.
Jennifer Lawrence v Joy? Výsměch. Herečka je to dobrá, ale zase ne tak dobrá, aby musela být nominovaná za každý menší film, který natočí. Její nominace je práce chytré kampaně, peněz, které do ní produkující studio vrazilo, a v neposlední řadě i naděje akademiků, že Jennifeřina nominace přiláká k televizním obrazovkám diváky, na nichž se budou moct díky reklamám a sponzorům napakovat. Saoirse Ronan je úžasná, ale účast v kampaních jí moc nesedí, protože není psychopat. Tím pádem to ovšem u nominace skončí. Charlotte Rampling dostala nominaci jen proto, že je stará a že tak dodává ceremoniálu noblesu. Stejnou fintu využili Oscaři i vloni, když nominovali June Squibb.
Výhra tedy poputuje Brie Larson za výkon ve filmu, který nikdo neviděl, ale jehož producenti doufají, že když se jim podaří ukecat dostatek akademiků k nominaci a výhře, zlatá soška k filmu dodatečně naláká nové diváky, kteří se postarají o vyrovnání účtu. Takže asi gratuluju.
Nejlepší herec v hlavní roli
Nominovaní: Bryan Cranston (Trumbo), Matt Damon (Marťan), Leonardo DiCaprio (Zmrtvýchvstání), Michael Fassbender (Steve Jobs), Eddie Redmayne (Dánská dívka)
Opomenutí: Michael B. Jordan (Creed), Idris Elba (Beasts of No Nation), Will Smith (Concussion), Samuel L. Jackson (Osm hrozných), Benicio Del Toro (Sicario), Jacob Tremblay (Room), Johnny Depp (Špinavá hra), Tom Hardy (Legendy zločinu), Ian McKellen (Mr. Holmes), Michael Shannon (99 Homes), Michael Caine (Mládí)
Vyhraje: Leonardo DiCaprio (Zmrtvýchvstání)
Nominace pro Bryana Crantsona a DiCapria jsou moc fajn. Oba dva podali skvělé výkony. Dokonce jsem i rád, že to letos Leovi konečně vyjde s tou výhrou. No samozřejmě, že vyjde. Akademici netuší, jak by měli herecké výkony hodnotit, takže je většinou zajímají jen ty kampaňovité, předpřipravené a opatrně vykonstruované příběhy okolo – jakou transformací daný herec musel kvůli roli projít a/nebo jak náročné bylo natáčení. A jestli jste někdo za posledního čtvrt roku poslouchali DiCapria nebo s ním četli rozhovor, musíte vědět, že ten nežvanil o ničem jiném než o tom, jak těžké bylo natáčení, jaká byla zima, jakým úskalím všichni čelili, kolik překážek museli překonávat atd. Akademie mu tu cenu dá už jen ze soucitu.
Zbylí tři mě štvou, protože v téhle kategorii zabírají místo mnohem zasloužilejším umělcům. Matt Damon je tu kvůli tomu, že ho lidé mají rádi a jeho film viděli. Je tedy velká pravděpodobnost, že je bude lákat k obrazovkám. Navíc je nominovaný za film v režii Ridleyho Scotta, takže jde i o prestiž. Fassbender byl v Stevu Jobsovi docela mimo. Když už, měl to dostat za Macbetha, jenže to by Macbeth musel mít peníze v rozpočtu na oscarovou kampaň. A o tom, že Redmayne alespoň nominaci dostane, se mluvilo už během loňského ceremoniálu, když byla účelově natočená Dánská dívka teprve ve stádiu preprodukce. Herec si udělal kamarády na těch správných místech a téma transsexuality teď v Hollywoodu frčí. V rámci politikaření šlo o jasné rozhodnutí.
Nejlepší režie
Nominovaní (protože režisérky v Hollywoodu téměř vymřely na nedostatek práce): Adam McKay (Sázka na nejistotu), George Miller (Šílený Max: Zběsilá cesta), Alejandro G. Inarritu (Zmrtvýchvstání), Lenny Abrahamson (Room), Tom McCarthy, (Spotlight)
Opomenutí: Ryan Coogler (Creed), F. Gary Gray (Straight Outta Compton), Céline Sciamma (Holčičí parta), Joel Edgerton (Dárek), Sarah Gavron (Sufražetky)
Vyhraje: Tom McCarthy, (Spotlight)
Jen málokdy se stane, že by Akademie udělila sošku za režii a za film dvěma různým produkcím. Na tomhle zjištění jsem si ostatně vloni vylámal zuby. Letos to tedy vezmeme jedním vrzem. Nějaký film to dostane za režii i za film. Jenže který?
George Millera a Šíleného Maxe si rovnou můžeme škrtnout. Akademie by v životě nepřipustila, aby si tolik zlata v tak důležitých kategoriích odnesla akční žánrová řezničina. Šílený Max tu je díky chytré kampani a divácké obeznámenosti. A stejně tak si rovnou můžeme škrtnout Inaritta a jeho Zmrtvýchvstání. Za to již bude oceněn Leo. Inarittu navíc získal zlato za režii a film vloni – to on je zodpovědný za Birdmana. Akademici se neradi opakují, protože to vypadá blbě – skoro jako by neměli žádný rozhled… Takže téhle volbě se obloukem vyhnou.
Takže nám zbývá Sázka na nejistotu, Room a Spotlight. Room si Oscaři ocenit nedovolí. Sošku si za něj odnese Brie Larson, ale na takhle důležité kategorie jde až o příliš malou produkci. Jde o film, který nikdo neviděl, od tvůrců, které nikdo nezná. Veřejnost by akademiky za výhru takového snímku / režiséra sežrala zaživa. A Sázka na nejistotu je režírovaná příliš… divně. Jde o fádní film, který se vyjadřuje k tématu, které osobně neoslovuje diváky ani akademiky. Respektive je oslovuje mnohem méně než téma Spotlightu. Tenhle film má stejně hvězdné obsazení, tematicky je zajímavější, režie je plynulejší… Takže gratulace.
Nejlepší film
Nominované: Sázka na nejistotu, Most špiónů, Brooklyn, Šílený Max: Zběsilá cesta, Marťan, Zmrtvýchvstání, Room, Spotlight
Opomenuté: Carol, V hlavě, Anomalisa, Straight Outta Compton, Concussion, Sicario, Creed, Beasts of No Nation, Sufražetky, 99 Homes, Macbeth, Slow West
Vyhraje: Spotlight
Vlastně dvojitá gratulace.
—————
A aby se nám dělalo snadněji výsledné skóre, uvedeme si zde v rychlosti ještě pár dalších tipů na výherce:
Nejlepší animovaný film: V hlavě (další nominovaní Anomalisa, Chlapec a svět, Ovečka Shaun ve filmu, When Marnie Was There) Pixarovky u akademiků vedou, protože na ně sami chodí do kina a znají je. A tahle se navíc docela povedla.
Kamera: Emmanuel Lubezki za Zmrtvýchvstání (další nominované filmy Carol, Osm hrozných, Šílený Max: Zběsilá cesta, Sicario: Nájemný vrah) Tady je to o kampani. O žvástech o krušných podnebních podmínkách, dlouhých záběrech, celkové náročnosti produkce.
Střih: Margaret Sixel za Šíleného Maxe: Zuřivou cestu (další nominované filmy Sázka na nejistotu, Zmrtvýchvstání, Spotlight, Star Wars: Epizoda VII) Naprosto zaslouženě si Šílený Max odnese spoustu sošek v technických kategoriích. Nejen v téhle.
Hudba: Ennio Morricone za Osm hrozných (další nominované filmy Most špiónů, Carol, Sicario: Nájemný vrah, Star Wars: Epizoda VII) Prestiž. U téhle výhry jde o prestiž skladatele.
—————
No, takže tady to máme. Jsem zvědavý, jestli mě letos něco zásadně překvapí. Ale pochybuji. I kdybych se někde seknul, je mi to vlastně celé jedno. Vzhledem k tomu, že se u Oscarů nehodnotí kvalita, ale jde v nich jen o to, kdo má dost peněz na to, aby na svou stranu zlanařil dostatek oscarových voličů, tak je mi vlastně šumák, jaké filmy se těm hollywoodským páprdům „líbily“ nejvíce. Když Oscarům nezáleží na kvalitě ani na divácích, nevím, proč by divákům mělo záležet na Oscarech.
—————
Korekce: Lucifrid
—————
Zdroje a další čtení:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=551197321706947&id=174101652749851
http://magazine.foxnews.com/celebrity/20-good-actors-without-oscars
http://www.telegraph.co.uk/culture/film/oscars/9880397/The-best-20-actors-whove-never-been-nominated.html?frame=2486126
http://mic.com/articles/132577/for-the-second-year-in-a-row-the-oscars-failed-to-nominate-a-single-actor-of-color?utm_source=policymicFB&utm_medium=main&utm_campaign=social#.36OMuszDA
http://www.hollywoodreporter.com/news/jada-pinkett-smith-lack-oscar-856395
http://www.buzzfeed.com/adambvary/oscar-nominations-snubs-surprises-2016#.ppqAovpXm
http://www.buzzfeed.com/tamerragriffin/no-actors-of-color-were-nominated-for-an-academy-award-this#.maMWBL6GZ
http://io9.gizmodo.com/the-2016-oscar-nominations-are-exactly-what-you-expecte-1752914076
http://www.hollywoodreporter.com/news/oscar-nominees-include-zero-nonwhite-855751
http://www.hollywoodreporter.com/news/oscar-snubs-2016-ridley-scott-855786
http://www.filmsvet.cz/2016/01/oscar-2016-nominace.html
http://www.indiewire.com/article/2016-oscar-predictions-20150312
http://fivethirtyeight.com/features/oscar-nominations-2016-snubs/
http://www.hollywoodreporter.com/lists/oscar-nominations-complete-list-855398/item/best-writing-original-screenplay-oscar-855448
http://www.looper.com/7802/actors-got-cheated-oscar-nominations/
Academy Mulls Changes in Membership & Categories to Halt Diversity Crisis
http://www.hollywoodreporter.com/news/hollywood-reacts-academy-diversity-changes-858393
Will Smith Says He Won’t Attend Oscars
http://www.hollywoodreporter.com/news/charlotte-rampling-oscarssowhite-racist-white-858269
Cate mi zrovna nepřijde jako typ, co leze akademikům do řitě, ale budiž. 😀
Natočila sérii rozhovorů pro tzv. industry trades – časopisy Variety, Hollywood Reporter a The Wrap. A pak je to hlavně o tom jet na pár (desítek) večírků a soukromých promítání a povídat si s přítomnými lidmi o jejím filmu a postavě; být přátelská, být vidět; usmívat se a kývat… Já nevím, ale Cate mi přijde jako natolik dobrá herečka, že by i tuhle roli s přehledem zahrála 😀
U Oscarů se kvalita rozpozná snad jen u technických kategorii. Tam za výsledkem nestojí žádný hvězdný maskot, ale tým lidí.
Přesně tak. Pokud se nemýlím, například nejlepší střih nominují a vybírají jenom profesionální střihači, nejlepší zvuk zvukaři, nejlepší vizuální efekty odborníci na vizuální efekty atd. Herecké kategorie sice nominují herci, kterých je v rámci Akademie většina, ale vítěze volí všichni – tedy včetně střihačů, animátorů, skladatelů apod. Nejlepší film navrhují a volí všichni.
—
Kvalita se tedy vždy pozná jedině v těch kategoriích, které ale zajímají nejméně lidí – krátkometrážní, dokumentární a cizojazyčné filmy; technické kategorie; občas i hudební. Ale i tady hraje roli to, jestli studia kvalitním filmům přiklepnou stovky tisíc dolarů, ne-li milióny, na oscarovou kampaň. A ty nejprofláklejší kategorie… škoda mluvit.