Herci a herečky 44/47: Šílenci a stalkeři I/III
Šílenci a stalkeři
Když si tak člověk sní o tom, co by bylo, kdyby se stal ze dne na den celosvětovou hvězdou, většinou ho napadá jen to dobré: peníze, auťáky, večírky, známosti, pochlebování, zástupy fanoušků křičící jeho jméno. Sex, drogy a rocknroll. Stinnou stránku slávy si v těchto představách jen málokdo připouští, a i když třeba soudíme nějaké celebrity za to, čím nás krmí bulvár, často si nepřipouštíme, že pro určité druhy chování existují velmi dobré důvody. Ačkoliv jsou totiž fanoušci základním předpokladem k tomu, aby se z někoho stala hvězda, některé fandy by člověk raději neměl. Někteří lidé jsou totiž šílení, což může být nadsázka, vtip, ale i diagnóza. A někteří lidé jsou nebezpeční.
Když jste obyčejný člověk, všichni tihle pomatenci a nebezpeční šílenci vám můžou být ukradení. Splýváte s davem, nijak nevybočujete, ničím na sebe nepoutáte pozornost. Jenže jakmile se dáte na hereckou dráhu a začne se vám dařit, jakmile se začnete objevovat v časopisech, v televizi, na internetu, jakmile se začnete projevovat na sociálních sítích, přilákáte tím k sobě spoustu pochybných existencí.
Hned na začátek si zmíníme a odstraníme tím z cesty to nejhorší, co se může stát. Sláva na člověka může upoutat pozornost psychopatů, kteří ho zabijí, aby tím upoutali pozornost sami na sebe, nebo třeba poslali do světa nějaký pochybný vzkaz.
– Případ Johna Lennona asi každý zná a o tom, co provedla Mansonova banda Sharon Tate, ženě Romana Polanskiho, a jejich přátelům, už jste asi také slyšeli. Něco podobného se ale stalo například i Darrellu Lancovi Abbottovi z kapely Damageplan. Toho spolu s dalšími třemi lidmi zabil přímo na koncertu v roce 2004 jeden duševně chorý mariňák. (Záměrně nebudu u něj ani u dalších agresorů uvádět jejich jména. Ne že by nebyla dohledatelná, ale ti pšouci si zmínku nezaslouží.)
– Herečka Rebecca Schaeffer z osmdesátkového sitcomu My Sister Sam také zaplatila cenu nejvyšší. V roce 1989 byla zastřelena svým dlouholetým stalkerem poté, co ji ten pitomec uviděl na obrazovce v erotické scéně, a usmyslel si, že ho herečka podvádí. Právě její smrt zapůsobila jako katalyzátor na zákonodárce a podnítila vznik mnoha legislativních úprav, které dodnes chrání herce, herečky a další celebrity před vyšinutými a příliš nadšenými fanoušky.
– Christinu Grimmie ovšem ani tyhle úpravy neochránily. Tato youtuberka a zpěvačka z hudební soutěže The Voice se v červnu 2016 věnovala na ulici fanouškům po jednom svém orlandském koncertě, když k ní zničehonic přistoupil jakýsi dement se zbraní v ruce, střelil ji do hlavy a následně spáchal sebevraždu. Christina nepřežila. Dement byl jakýsi její vyšinutý fanoušek; člověk, který jí byl přímo posedlý, a který za ní toho dne do Orlanda jel přímo s cílem ji při po-koncertové autogramiádě zabít.
– I Islandská zpěvačka Björk svou slávu málem odnesla, když jí v roce 1996 jeden pomatený fanoušek poslal dopisní bombu. Jeho úmyslem bylo setkat se se svým idolem v posmrtném světě. Po odeslání balíčku se tenhle magor začal u sebe doma nahrávat na videokameru. Záznam končí tím, že si pustil jednu její písničku, strčil si dopusy hlaveň pistole do pusy a zmáčkl spoušť. Sousedé uslyšeli výstřel, policie objevila videozáznam a zpěvaččin tým byl okamžitě varován, aby nikdo nic neotevíral.
– Salma Hayek, které jakýsi šílenec vykuchal jejího zatoulaného psa, si tedy asi mohla oddychnout, že to nedopadlo hůř.
Takhle zlé to ale většinou není. U většiny celebrit se člověk zpravidla setká pouze s vyčerpávající, děsivou směskou stalkerů, pouličních útočníků a magorů, co hercům lezou přes ploty do domů. Vzhledem k téhle svoloči se nemůžeme divit, že si tolik herců a hereček, když se jim hodně zadaří a lidé je začnou na ulici hodně poznávat, kupuje velké vily v uzavřených čtvrtích a nikam moc nejezdí. Nikdo nechce riskovat újmu na zdraví, tak raději příliš neriskuje. Většina fanoušků může být naprosto v pohodě a chtít jen podpis a fotku, ale stačí jen ten jeden, který vás kousne do ruky a vy ho pak najdete nahého na svém prahu, abyste si řekli, že si příště budete dávat větší pozor a třeba si i najmete stálou ochranku.
Pojďme se už ale podívat, kteří herci, herečky a další umělci měli ty největší problémy se svými fanoušky a dalšími pochybnými existencemi. Jelikož se tu bude poměrně často používat výraz stalker a stalking, je možná na místě, abychom si jej přesně vymezili. Následující definici přebírám ze stránek Policie ČR: „Za stalking lze považovat opětovné, systematické, dlouhodobé obtěžování nevyžádanými esemeskami, e-maily, skype, různé druhy chatu, telefonáty, nechtěnými pozornostmi, případné opakované cílené sledování osoby. Obsah těchto zpráv může být příjemný až veselý, ale též urážející, zastrašující. Útočník u oběti vyvolává pocit strachu.“ Tetička Wiki doplňuje, že, „Stalker je až patologicky posedlý zájmem o osobu, kterou pronásleduje, často je veřejně známá, nebo jemu blízká, např. bývalý partner.“
Catherine Zeta-Jones
Mezi lety 2003 a 2004 posílala jistá ženština dopisy jak Catherine, v nichž jí tvrdila, že měla aféru s jejím manželem, tak i Michaelu Douglassovi, ve kterých zase jeho naváděla k vraždě manželky. „Odřežeme jí maso od kostí a hodíme ji psům,“ psala například. „Nasekáme ji jako Sharon Tateovou,“ navrhovala mu v jiném. Ještě pár takových dopisů slavným manželům přišlo, přidala se k nim trocha stalkingu a na ženštinu byla podána žaloba. V soudní síni sice projevila známky lítosti, ale Zeta-Jones jí stejně dala čočku. „Nikdy nebudete slavná,“ řekla jí, „ani nechvalně proslulá. Jste obyčejná kriminálnice.“ Ženština byla odsouzena ke třem letům ve vězení.
Jennifer Lopez
Když na začátku roku 2013 zběsilý fanoušek JLo opakovaně volal její matce a dožadoval se toho, aby mu dala jeho vysněnou na ucho, JLo mu nechala soudem zakázat, aby ji dále kontaktoval a přibližoval se k ní. Když se jí v srpnu toho roku ten samý muž vloupal do domu pro hosty v jejím sídle v Hamptonech a šest dní tam vegetil a špehoval ji, nechala ho poslat do lochu.
Jennifer Aniston
V roce 2010 napadlo jednoho oddaného fandu přátelovské herečky, že se s ní ožení. Vyrazil tedy za ní napříč několika americkými státy a několik dní ji vyčkával na Sunset Boulevard. Vyhlížel ji, číhal. Když ho zadržela natipovaná policie, objevila u fandy nůž, stříbrnou lepící pásku a hromadu milostných dopisů adresovaných herečce.
Alec Baldwin
Herci a herečky neradi slyší slovo ne. Když si Alec Baldwin při natáčení jednoho snímku v roce 2012 nabrnknul jistou kanadskou herečku, neměl v plánu zůstat s ní až do konce života. Ona si to tak bohužel vyložila a začala Baldwina sledovat, neustále mu volat, zasypávat ho smskami a e-maily. Slídila kolem jeho bytů, ať už tam byl, nebo ne, chodila nepozvána na všechny večírky, kde se on měl objevit, a tropit mu tam hysterické scény. Když její chování překročilo v roce 2013 všechny meze slušnosti, herečka byla za stalking a pohrdání soudem odsouzena ke 210 dnům ve vězení.
Krátce poté, co mi vyšel film Dahmer, ve kterém jsem hrál toho sériového vraha a kanibala Jeffreyho Dahmera, jsem byl s kamarády v jedné hospodě. Je to už hodně dávno, hrál jsme tam s kapelou. Dokončili jsme s klukama set, sedli si na baru a viděli, že u stolu opodál sedí parta holek. Ony koukaly na nás, my na ně, tak jsme za nimi šli. Já se zapovídal s takovou jednou holkou. Vlastně spíš ona chtěla mluvit se mnou, jenom se mnou, o Dahmerovi. Tak jsme se o něm bavili pět minut, ale pak mi to přišlo divné, tak jsem toho nechal a přestal si jí všímat.
Což se jí samozřejmě nelíbilo, tak mě začala ťukat prstem do ramene. Otočil jsem se na ni a povídám, „Nazdárek, dej mi ještě chvilku. Hned se ti budu věnovat.“ Snažil jsem se ji odpálkovat, chápete? Jenže po další půl hodině ji to ťukání přestalo bavit a normálně se mi zahryzla do ruky. „Teď už jsem upoutala tvoji pozornost, co?“ povídá a já na to, „Na to vem jed.“ Okamžitě jsme odtamtud i s kapelou vypadli. Měl jsem tehdy na sobě děsně sexy tílko, a když jsme vyšli ven, všiml jsem si, že mi po ruce stéká krev. Ta baba mi normálně prokousla kůži.
– Jeremy Renner u Grahama Nortona, S12E17
—————
Korekce: Lucifrid
—————
Skoro to vypadá, že šílené fanoušky mají jen v USA. Asi to bude tou tradicí kultu celebrit. Bohužel i u nás v ČR se najde pár magorů – viz napadení herečky ze seriálu Ulice.
–
By mě zajímal opačný případ – kdy byla hvězda odsouzena za napadení fanouška, novináře, paparazziho (bude v dalším díle? 🙂 )
–
Existují i případy jiné formy napadení celebrity? Myslím nefyzické – hacknutí profilu Twitteru atd.
Napadení herečky z Ulice? O tom nic nevím. Povíte více?
—
Napadení fanoušků hvězdami už jsme nakousli v jednom z předchozích dílů (když jsme se bavili o tom, jak se různé skandály měří u hereček a herců dvojím metrem). Uvidím, jestli by se z tohoto tématu nedalo vykřesat ještě něco nového. Díky za tip.
—
Jiné formy napadení samozřejmě existují. To cracknutí Twitteru celebrity rádi zmiňují, když udělají nějakou botu: „To ne já, to hekři!“ Jinak můžeme zmínit Fappening 1 a 2, nedávné úniky erotických fotek a videí herců ze seriálu Teen Woolf / Vlčí mládě apod.
Když jsme u těch šílenců a stalkerů, tak člověk nevěří kolik lidí, dle mého názoru, pokud se dotyčný(á) slavná dokáže na něj nabalit, využívat ho a pokud má dobré srdce i cesta do pekel viz zpěvačka Serena, Leonard Cohen a další.
Přesně tak…..