Jinde přidáno

4. 8. – Hlod 62

21. 4. (!) – Hlod 61

11. 4. – Hlod 60

24. 3. – Hlod 59

14. 3. – Hlod 58

Premiéry v hledáčku

Kingsman: Zlatý kruh

v kinech od 21. 9.

Seriálové tipy
Kontakt & FB

David Koranda

Jumpstar @ seznam.cz

——-

Facebook-logo-PSD

TOPlist

Herci a herečky 25/47: Alternativní cesty – Baviči

Komediální scéna

V případě bavičů jde studiím o dvě věci: 1) Aby byli dostatečně známí a 2) aby byli dostatečně vtipní. Na rozdíl od modelek a modelů v případě bavičů není nezbytně nutné, aby všichni byli klasicky krásní. Důležité je charisma, schopnost rozesmát a široká fanouškovská základna. A kdo ví, pokud není bavič/ka úplné herecké poleno, může si třeba i maličkou rolí zadělat na slušnou vedlejší kariéru.

Photo by Sarah, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

V americkém prostředí bývá obvyklé, že si baviči ještě předtím, než se dostanou do filmu nebo seriálů, udělají zastávku v SNL, tedy v Saturday Night Live, tedy v živě vysílaném skečovitém pořadu, který každou sobotu uvádí nějaká známá osobnost. Právě z SNL pochází velké množství amerických komiků, například Adam Sandler, Tina Fey, Amy Poehler, Chevy Chase, Mike Myers, Steve Martin, Kristen Wiig, Jimmy Fallon, Bill Hader, Jason Sudeikis, Dan Aykroyd, Chris Farley, Bill Murray, Eddie Murphy nebo Will Farrell. Většina z nich také začínala na pozici stand-up bavičů, kteří každý večer vystupovali v nějakém tom klubu. Z nich se dostali do SNL, který jim sloužil jako odrazový můstek k úspěšným kariérám v šoubyznysu.

Pokud se ovšem člověk do SNL nedostane, nezbývá mu než dále chodit vystupovat do klubů a doufat, že se tam někdy přijde podívat nějaký hledač talentů nebo agent, bavič se mu zalíbí a on mu nabídne spolupráci. Jedinou další možností je využít klasické cesty herců a hereček, o které jsme se bavili v dřívějších částech tohoto článku.

Photo by DonkeyHotey, Flickr, CC BY 2.0

V případě zahraničních bavičů a komediantů Hollywood v podstatě čeká, až se z nich stanou dostatečně velké hvězdy, aby na nich záleželo, a aby se studiím investice do nich vyplatila. Občas je to běh na dlouhou trať. A občas je to běh bez cíle.

– Nejznámější absolventkou kurzu slávy SNL – a zároveň jedinou osobou tohoto druhu, kterou si pro stručnost uvedeme – je Tina Fey. Ta začínala v komediální skupině Second City, odkud přeskočila do SNL a díky oblibě u diváků i lidí za oponou si po letech mohla dovolit rozjet vlastní seriál 30 Rock. Dnes jde o jednu z nejoblíbenějších amerických komiček a velmi zručnou televizní producentku.

– OK, tak ne jedinou osobou. Zmínit se totiž musíme i o Adamu Sandlerovi, a to nejen proto, že se díky filmům Billy Madison, Píseň pro nevěstu nebo Kurs sebeovládání vypracoval na áčkovou hvězdu (jen aby se přes paskvily typu Machři, Švec, Pixely, Dovolená za trest, The Do Over, The Ridiculous 6, Jack a Jill atd. propadl někam k céčku a níže). Sandler je pro nás důležitý mimo jiné i tím, s kým se kamarádí. Přes svou produkční společnost Happy Madison totiž vypouští do světa filmy svých přátel, jimž tímto způsobem buduje kariéry. A protože ruka ruku myje, Sandler nejen hraje v jejich filmech, ale oni se často objevují i v těch jeho. Otřeli se o něj mimo jiné i Kevin James (Ošetřovatel, Machři), Rob Schneider (Deuce Bigalow) nebo David Spade (Špinavej Joe).

Woody Allen byl už lecčíms, ale když začínal, živil se jako bavič. V šedesátých letech byl hodně oblíbený. Kromě stand-upů také psal divadelní hry a články do novin… a práce pro film tak byla v podstatě nevyhnutelná.

– Britská bavička Jo Brand napsala pro BBC na základě vlastních zkušeností z práce na psychiatrickém oddělení seriál Getting On, v němž zároveň ztvárnila hlavní roli. Britské verze Getting On se odvysílaly tři sezóny, a když licenci k seriálu odkoupila americká kabelovka HBO, odvysílaly se v USA ještě další tři sezóny americké předělávky.

Lily Tomlin je dnes herecká legenda, ale když začínala, brala zavděk i kratičkými skeči v pořadu Laugh-In. Práce to nebyla nic moc, ale někde člověk začít musí.

George Carlin, jak jsme si ostatně psali v jeho okénku, získal za své stand-upy, v nichž začínal a se kterými nepřestal až do smrti, pět cen Grammy. Kromě vystupování na pódiu se objevil například v roli Architekta ve Scary Movie 3, kněze ve filmu Dogma a namluvil i postavu Fillmora v Autech.

Photo by Aymen Tanazefti, Flickr, CC BY-ND 2.0

– Když se agentovi Whoopi Goldberg dostal na stůl scénář Purpurové barvy, bavička si nebyla jistá, jestli nabídku přijmout. Role se jí zdála příliš vážná. Tak vážná, že se to podle ní na komičku nehodilo. Nakonec ale kývla, a dobře udělala. Dnes je jedním z mála EGOTů (vyhrála ceny Emmy, Grammy, Oscar a Tony) a může si dělat, co chce.

– No, Bill Cosby. Ten sem taky patří. Býval to stand-up komik, kterému se tak dařilo, že mu Hollywood dal šanci vydělat haldu peněz. The Cosby Show byl hit, studio i Cosby si namastili kapsy. A u toho raději skončíme.

Mirandu Hart možná budete znát z britského sitcomu Miranda, na který jsem kdysi upozorňoval a který doporučuji v seriálových tipech, ale třeba si ji někdo vybaví i coby kamarádku hlavní postavy ve filmu Špión nebo ze seriálu Zavolejte porodní sestřičky.

Chris Rock, který namlouval postavu zebry v Madagaskaru, hrál ve čtvrté Smrtonosné zbrani, České spojce, Dogmatu, Trestné lavici nebo Machrech, také začínal jako komik. A ty doby si pamatuje tak dobře, že napsal tento esej, který je nám velmi dobře znám, a ve kterém mimo jiné píše i o tom, jak se snaží pomáhat dalším současným komikům prorazit.

Tim Minchin, kterého známe díky básni Bouře, si zahrál v několika dílech Californication. A o Louiem CK, Dylanu Moranovi, Eddiem Izzardovi a Simonu Amstellovi jsme si zase povídali v jejich mudrlantských okéncích.

– Irská bavička Aisling Bea se po drobných rolích v seriálech Pojďte se mnou létat, The Town, Playhouse uvádí nebo Dead Boss dostala v roce 2016 mezi hlavní postavy ve třetí řadě oceňovaného seriálu The Fall.

Robin Williams byl tělem a duší komik, to bylo vidět z každého jeho rozhovoru. Než začal hrát ve všech svých skvělých filmech, vystupoval na jevišti. Ze stand-upu brzy přeskočil do televizního seriálu Mork and Mindy, pak do filmů a pak… Netřeba se dlouze rozepisovat. Každý máme nějaký oblíbený film s Robinem Williamsem. Za mě je to Tátavsukni-Insomnie-Jumanji-Ptačíklec-DobrýWillHunting-Aladin. Ten přece znáte, ne?

Photo by David Lacasse, Flickr, CC BY-ND 2.0

Steve Carell se živil jako bavič v chicagské skupině Second City. Odsud se dostal do The Daily Show do pozice zpravodaje, a jakmile se objevil v hlavní roli ve filmu 40 let panic, který sám pomáhal psát, hvězda byla na světě. V Second City mimochodem začínal i herec ze Sám doma či Bratrů Bluesových John Candy.

Hank Azaria se vypracoval v losangeleských klubech, kde ho objevili producenti Simpsonových a najali ho k namlouvání několika rolí v jejich seriálu. Odsud se Hank dostal například do Emerichovy Godzily nebo Nelítostného souboje. Dnes si ho asi vybavíte jako Gargamela z hraných Šmoulů.

– Jelikož si bavičstvím člověk moc nevydělá (pokud to nedotáhne na samotný vrchol), Larry David si zpočátku přivydělával jako řidič limuzín, prodavač a opravář televizí. Pak se dostal do scenáristického kroužku, který tvořil seriál Seinfeld, a když už měl kontakty, mohl si dovolit rozjet vlastní pořad Larry, kroť se.

Ed Helms se rozjížděl ve skupině Upright Citizens Brigade, pak působil v různých newyorských komediálních spolcích a scenáristických kroužcích, a nakonec se dostal do The Daily Show. Odsud byla už jen krátká cesta k Pařbě ve Vegas, Noci v muzeu 2 atd.

Jamie Foxx si kromě zpěvu v začátcích vydělával i humorem. Komediální herec se z něj ale nestal. Upozornil na sebe v Collateralu, za Raye získal Oscara a teprve za účinkování ve druhém Amazing Spider-Manovi sklidil smích posměch.

Dennis Leary dlouhá léta střídal a mixoval kariéru baviče a herce. Vystupoval v Demolition Manovi, Vrtěti psem, Aféře Thomase Crowna  nebo Takových normálních zabijácích. Pak se o něm rozkřiklo, že ve svém stand-upu krade vtipy Billu Hicksovi, a Dennis byl z komediální scény vystrnazen. Dnes především hraje – viděli jsme ho například v Amazing Spider-Manovi nebo slyšeli v Době ledové – a jen občas někde vystoupí.

Photo by Sam Beckwith, Flickr, CC BY 2.0

Billy Crystal začínal v improvizačních komediálních klubech a už v šestnácti letech vedl vlastní pořady. Po vystudování vysoké školy se dále věnoval bavení lidí, herectví a režii. A dnes to dopracoval tam, kde je.

Tom Arnold začal svou komediální kariéru v improvizačním pořadu Tom Arnold And The Goldfish Review, díky jehož oblibě ho najala Roseanne Barr do svého sitcomu Roseanne. Dnes ho nejvíc lidí zná hlavně z něj a možná ještě z Austina Powerse.

Tim Allen se přestěhoval do L.A., aby zde využil místních komediálních klubů a třeba i zaujal nějakého toho agenta. A ono mu to vyšlo. Brzy začal vystupovat a bavit lidi v různých televizních pořadech, a protože byl u diváků oblíbený, stanice ABC kolem něj vybudovala seriál Kutil Tim. Dnes ho lidé z ničeho jiného v podstatě ani neznají.

Eddieho Izzarda není třeba moc představovat, protože i on má v moudrech komiků vlastní okénko. Jako komik Eddie procestoval celý svět a minimálně v Anglii jde o zavedenou osobnost. V případě Hollywoodu si vybírá dramatické, temné role, kterými se snaží vyvažovat svůj komediální, standupový přednes. Viděli jste ho například ve Valkýrii, Dannyho parťácích 2 a hlavně v Hannibalovi.

Whitney Cummings začínala jako stand-up bavička a občasná korespondentka v pořadu Chelsea Lately. Zde si udělala kamarády, konexe a dostala se odsud až do televize. Produkovala, psala a hrála v seriálu Whitney.

– A když už jsme u té Chelsea Lately, Chelsea Handler, která pořad moderovala, také začínala jako stand-up komik. Dnes už lidi na jevišti nebaví, ale věnuje se spíše kariéře moderátorky a občasné herečky. Možná si ji vybavíte jako kamarádku hlavní postavy ve filmu Tohle je válka! nebo z dokumentární série Chelsea Does… V současné době Chelsea moderuje vlastní pořad na Netflixu.

Photo by sea turtle, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Ellen DeGeneres také začínala ve stand-upu, konkrétně v neworleanském klubu Clyde’s Comedy Club. Díky úspěchu na jevišti dostala šanci zkusit si sitcom – z Ellen se stal hit. A i přes jeden pořádný hrbol v kariéře DeGeneres rozjela vlastní denní talkshow, díky níž si ji zamilovala celá Amerika. Kromě ní je známá i jako hlas Dory z Hledá se Nemo.

Stephen Fry je ten samý případ. Nesmírně chytrý a pracovitý člověk si zalaškoval s Hollywoodem například ve dvojce Sherlocka Holmese, druhém a třetím Hobitovi, V jako Vendettě nebo Wildeovi.

– Spolu se Stephenem Fryem nesmíme opomenout ani dvojici jeho vtipných kamarádů ze školy: Emmu Thompson a Hugh Laurieho. Oba dva začínali jako baviči a komici. Emma se pak vypracovala ke dvojici Oscarů a statutu živoucí legendy, zatímco Hugh bude navždy Dr. Housem.

Russell Brand v posledních letech trochu slezl z očí, ale ještě než natočil Kopačky, Dostaň ho tam, Rock of Ages nebo Arthura, živil se jako komik. A hádám, že bavičstvím se primárně živí dodnes.

Sarah Silverman se v Hollywoodu pokoušela prorazit už na začátku devadesátých let – objevila se například v drobných roličkách v Něco na té Mary je, Ženichovi na útěku, Únoscích nebo Podfukářích –, ale než v roce 2012 prorazila s dabingem postavy Glitch v Raubíři Ralfovi, musela se živit především stand-upem a práci u filmu brát jen jako občasný vedlejšák. Díky úspěchu Raubíře Ralfa ale dostala hlavní roli v nezávisláku I Smile Back, díky vztahu s Michaelem Sheenem se protlačila do několika epizod seriálu Masters of Sex, a protože Sarah není žádné kopyto, tak se v očích publika pomalu přeměňuje ze známé bavičky na vyhledávanou herečku.

Photo by Cesar Mascarenhas, Flickr, CC BY-ND 2.0

– Velkého amerického baviče Lavella Crawforda si určitě vybaví fanoušci seriálu Perníkový táta, kde si zahrál v několika epizodách páté řady. Lavell ale hraje poměrně často i ve filmech. Naposledy se mihl v komediích Meet the Blacks, Mike & Dave Need Wedding Dates, American Ultra nebo Ridiculous 6.

– Na poli britské tvorby bychom možná ještě mohli zmínit Alana Daviese, kterého stanice BBC obsadila do seriálu Jonathan’s Creek, Simona Amstella, který si sám napsal a odehrál sitcom Grandma’s House, Billa BaileyhoJednotky příliš rychlého nasazení nebo Kouzelné chůvy a Velkého třesku, Matta LucaseLittle Britain a Alenky v Říši divů, Tracy Ullman z pár dílů Ally McBealové, Johna CleeseMonty Pythonů, Sachu Barona CohenaAliho G, Borata a Brüna, Stevea CoogenaPhilomeny, Rickyho GervaiseKanclu a Hvězdného prachu, Simona Pegga z trilogie Cornetta a Star Treku, Rowana AtkinsonaMr. Beana nebo Julie WaltersHarryho Pottera.

—————

Korekce: Lucifrid

—————

7 komentářů u Herci a herečky 25/47: Alternativní cesty – Baviči

  • Myslím si, že je dobré podotknout, že mnohonásobně větší šance mají Stand Up komici, nejlépe americké provenience.Představitelé jiných komediálních typů to mají o mnoho těžší např. Rowan Atkinson nebo Christian Clavier.

    Nechci, aby to vyznělo špatně. Respektuji zákon trhu, většinové publikum. Každopádně jsem zvědav, jak dopadnou „American Intouchables“, je škoda, že si nemohou zopakovat roli již osvědčená dvoje.

    • Tak tak, Atkinson i Clavier se museli vypracovat ještě předtím, než do Hollywoodu nakoukli. Jelikož nebyli přímo z Ameriky, nemohli se v něm vypracovat – třeba přes ten stand-up.

      Ameriská předělávka Intouchables mě také zajímá. Zatím to vypadá, že projekt stojí, tak uvidíme, jestli až se rozjede, ztvární hlavní role opravdu ten Bryan Cranston s Kevinem Hartem. Každopádně točit takhle brzo předělávku takhle dobrého filmu mi přijde jako nesmysl. Jenže když Američané nejsou zvyklí / ochotní číst titulky a vůbec dávat šanci zahraničním produkcím, tak je to těžké…

      • Když už jste to nakousli, zajímalo by mě, jestli jsou v amerických kinech vůbec k vidění dabované filmy (nemyslím animáky, ale klasický cizojazyčný film předabovaný do angličtiny).

        • Když jsem začal promýšlet, jak vám odpovědět a co všechno říct, uvědomil jsem si, že by z toho mohl být dobrý hlod. Pokud vám to nebude vadit, tak bych to dal během týdne dohromady a pak odpověď vydal sólově 🙂

  • Taky se nemohu dočkat. Možná byste tam mohl přidat, jak „dobrý“ je nový seriál Macgyver, jelikož to je komedie sama o sobě. 🙂

    • MacGyver by se tam moc nehodil, ale jelikož jsem prolétnul pilotní díl, rád vám popíšu svoje dojmy: Podle mě tenhle seriál čeká podobný osud jako nedávnou seriálovou adaptaci filmu Minority Report. Oba dva seriály jsou / byly etnicky poměrně různorodé (dobrý krok), ale u obou jde / šlo o lacinou, neobjevnou, nijakou variaci kvalitativně mnohem lepších předchůdců. Obsazení hlavních rolí v obou případech diváky ani trochu nelákalo, protože jde / šlo o herce buď neznámé, nebo nezajímavé (případně rovnou neschopné). A samotný fakt, že jde o adaptaci známé značky je samozřejmě přítěží.

      U seriálového MacGyvera mě navíc zaujala / pohoršila klišovitost příběhu a postav a jasná snaha studia upravit dílo tak, aby ho „pochopil i totální pitomec“. Viz popisky vložené přímo do obrazu a několik scén, ve kterých postavy v podstatě jen přeříkávají, co se stalo v minulých scénách, kdo má jakou motivaci, apod.

      Takže jestli se někdo na MacGyvera ještě nestačil podívat, ani to nedělejte. Ušetříte čas, protože ho beztak brzy zruší. Ta desetimilionová sledovanost prvního dílu totiž brzy spadne 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.