Jinde přidáno

4. 8. – Hlod 62

21. 4. (!) – Hlod 61

11. 4. – Hlod 60

24. 3. – Hlod 59

14. 3. – Hlod 58

Premiéry v hledáčku

Kingsman: Zlatý kruh

v kinech od 21. 9.

Seriálové tipy
Kontakt & FB

David Koranda

Jumpstar @ seznam.cz

——-

Facebook-logo-PSD

TOPlist

Herci a herečky 22/47: Alternativní cesty – Modeling

Photo by Sabine Mondestin, Flickr, CC BY 2.0

Hollywoodským studiím jde v první řadě o to, aby na filmech vydělala. Diváky nejvíce lákají herci a herečky. Ergo studia na své filmy nejvíce lákají diváky pomocí herců a hereček. Mnohem obecněji jim ale jde jen o známé tváře. Člověk nemusí být kdovíjak nadaný umělec, aby v Hollywoodu prorazil. Stačí být dostatečně známý na to, aby na svůj ksicht lákal fanoušky. A sláva zdaleka není omezená jen na továrnu na sny. Velmi realisticky se tedy můžete vypracovat v nějakém docela jiném oboru, a jakmile dosáhnete určité úrovně věhlasu, Hollywood po vás sám sáhne. Ve vlastním zájmu vám dohodí agenta, manažera, práci a z vás se najednou téměř přes noc stane herecká hvězda. Pojďme se nyní podívat, z jakých různých odvětví tito „externí“ herci většinou pochází.

Modeling

Filmový průmysl je, co se vzhledu herců a hereček týče, dost povrchní, ale to hlavně proto, že jsou dost povrchní jeho zákazníci / diváci. Rádi se díváme na hezké mladé tváře, takže není divu, že když mají režiséři a vedoucí konkurzů sáhnout po nějakém takovém ciferníku, jdou rovnou ke zdroji, tedy na přehlídková mola. Ze světa modelingu se většinou vybírají mladá, pohledná děvčata, kterým se svěřují prchavé, nijaké roličky sexy přítelkyň (nejen) ve velkofilmech. Kdovíjaké herectví se od nich nečeká, takže jim stačí splnit účel – vypadat hezky, umět se prsit, ukázat stehna, vyspat se s hlavním hrdinou –, a mohou si docela slušně vydělat. Tyhle hvězdičky mají bohužel velmi krátkou životnost. Jelikož zpravidla nic moc neumí a rychle se zají. Na hollywoodské scéně zpravidla vydrží maximálně pár let. Pak se po nich slehne zem a jsou nahrazeny novými modely. Vlastně… novými modelkami.

Photo by GreggMP, Flickr, CC BY-ND 2.0

Například ve filmové předělávce Pobřežní hlídky zastane roli Pamely Anderson herecky nezkušená a předtím v ničem neobsazená modelka Kelly Rohrbach. Jakmile tuto roli odehraje, objeví se maximálně ve vedlejších rolích v jednom dvou filmech a pak se po ní slehne zem. Tak jako se brzy slehne zem po Amber Heard. Její rozvod s Johnny Deppem – což byl jediný důvod, proč se o ní kdokoliv stále bavil – už se ostatně zfinalizoval a její pozice v Aquamanovi je nejistá. A kdo ví, co se bude dít s Gal Gadot, herecky nezkušenou modelkovskou představitelkou Wonder Woman, které dal režisér Zack Snyder tuhle životní roli ne proto, že by se do ní typově hodila, ale proto, jak strašně to té vychrtlé válečnici sekne.

Pokud ale mají spanilé slečny kromě krásné tváře i talent, mohou se na výsluní udržet a někam to dopracovat. Toto lze ukázat například na Cameron Diaz, která v šestnácti fotila reklamní kampaně pro Calvina Kleina a Levi’s, a když jí bylo čtyřicet, dopracovala se mezi nejlépe placené herečky v Hollywoodu. Podobně našlápnutou kariéru má i Cara Delevigne, která kdysi dělala modelku pro Jasona Wu a Dolce & Gabbanu a nafotila / natočila neuvěřitelné množství reklam a spotů, ale dnes ji známe spíše z filmů Papírová města, Pan a především Sebevražedný oddíl.

U modelů to funguje v podstatě stejně, avšak díky tomu, že je Hollywood přeci jen mnohem více nakloněný mužům, je pro ně snazší se udržet u korýtka. Sice se pro ně v továrně na sny nachází poměrně menší množství práce, protože jim spoustu rolí vyzobou ne-herci z jiných odvětví (například sportu), ale zase nehrozí, že by je po třicítce (nebo nedej bože čtyřicítce) filmový byznys hodil kvůli jejich věku / vzhledu do starého železa. Navíc hezká holka klidně může být ve vedlejší roli šťabajzny i úplné motovidlo, ale jestliže má muž utáhnout film, měl by mít charisma a umět hrát. Proto to taky ze seznamu dole bude vypadat, že je modelů a modelek v Hollywoodu více méně stejné množství. Není. Modelů je méně, ale spíš se udrží. Modelek jsou hory, ale skoro nikdy se nezdrží.

Pojďme se nyní uvést seznam herců a hereček, kteří začínali na módních runwayích:

Alexis Bledel, ještě než se stala Gilmorovým děvčetem, fotila dětské kolekce pro různé časopisy, reklamy na balzámy na rty atd. Od reklam se pak dostala dál.

Kristen Ritter objevil v patnácti letech hledač talentů v jednom obchodním centru ve Wyomingu. Kristen vypadala jinak, ale byla štíhlá a vytáhlá, čehož se dalo ve světě modelingu patřičně využít. Podívala se do Milána, New Yorku, Tokia i Paříže; točila reklamy, fotila pro časopisy, coby modelka poskytovala rozhovory. Po čase ji ale tenhle život natolik vyčerpával, že zkusila herectví. Od reklam tedy přeskočila do komparzu například v Úsměvu Mony Lisy, Gilmorových děvčatech nebo Superdrbně. A jakmile se po pár letech dostala do Breaking Bad, byla za vodou.

Photo by Michael Spencer, Flickr, CC BY-NC 2.0

– Australská modelka Ruby Rose oživila třetí sérii Orange Is the New Black a její popularity využil i Vin Diesel, producent XXX, který ji přitáhl do třetího dílu této série.

Amanda SeyfriedMamma Mia a… asi i dalších filmů… nafotila jako hodně mladá sérii obálek pro knihy Francine Pascal Sweet Valley High.

Mark Wahlberg nezačínal ani jako herec, ani jako zpěvák (jeho předchozí profese), ale jako model pro reklamní kampaně Calvina Kleina. Obzvlášť tahle fotka měla úspěch a dodnes se napodobuje.

Sofia VergaraTakové normální rodinky byla v devadesátých letech mimo jiné tváří piva Miller Lite.

Rebeccu Romijn takhle podle jména asi nikdo znát nebude, ale vězte, že jde o tu paní, co hrála Mystique v prvních třech X-Menech, a co ji měla hrát i dál (omlouvám se, ale Jennifer Lawrence ta role prostě nesedí). Rebecca fotila v devadesátých letech pro Sports Illustrated a živila se jako top modelka.

– Když už jsme u té Jennifer Lawrence, s tou to vypadalo následovně: Vlastní rodiče ji ještě jako malou od kariéry v šoubyznysu odrazovali, protože neměli žádné konexe a věděli, že nováček jen tak neprorazí. Hrála sice ve školních představeních, už když jí bylo devět let, ale agent si vás všeobecně ani nevšimne, když neuvidí, že máte školu, případně že už máte alespoň nějaké herecké zkušenosti. JLaw samotná tedy prorazila hlavně náhodou. Byla zrovna na výletě v New Yorku, kde si jí náhodou všimnul hledač talentů a pozval ji na konkurz. Ten se jí tak povedl, že si ji k sobě vzala malá agentura a začala jí dohazovat focení a další konkurzy. Většina z nich sice nedopadla, ale pár rolí si pro sebe přeci jen urvala. A postupem času se vypracovávala výš. Ještě v roce 2006 ji ale jako herečku ještě nikdo neznal, takže měla co dělat, aby se uživila. A přivydělávala si proto focením, například pro Abercrombieho & Fitche.

Photo by Cameron Yee, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Charlize Theron v šestnácti odjela z domova v Jihoafrické republice, aby se v Miláně dala na kariéru modelky. Po roce toho nechala a přestěhovala se do New Yorku, kde začala studovat balet. Kvůli zranění toho ale musela nechat a dala se na herectví.

– Olivia Wilde je další modelkou, která od práce pro Abercrombieho & Fitche přeskočila do Hollywoodu.

Lily Cole ze Sněhurky a lovce či Imaginária Doktora Parnasse získala v roce 2004 na British Fashion Awards cenu Modelka roku.

Milla Jovovich dělá modelku už od svých dvanácti let. Časem přesedlala k herectví a dnes ji známe hlavně ze série Resident Evil a Pátého elementu.

– Než si Channing Tatum udělal jméno díky Magic Mikeovi, fotil reklamy pro Dolce & Gabbanu a Armaniho.

Jamie Dornan, o němž Philomena Cunk prohlásila, že „vypadá jako Colin Firth postavený z lega,“ před účastí v seriálech Once Upon a Time, The Fall a filmu Padesát odstínů šedi fotil módní reklamy například pro společnosti Dior a Armani.

– Modelka Victoria’s Secret Rosie Huntington-Whiteley bude již brzy zapomenutá, ale za toho čtvrtého Šíleného Maxe a, fajn, třetí Transformery si zmínku také zaslouží.

Diane Kruger začínala s modelingem ještě v době, kdy žila v Německu. V roce 1992 zastupovala svou domovskou zemi na mezinárodní módní akci Elite Model Look, kde se pořadatelům tak líbila, že jí začali dávat jednu nabídku za druhou. Diane fotila pro značky Yves Saint Laurent, Chanel, Salvatore Ferragamo, Giorgio Armani, Jil Sander, Christian Dior, Burberry nebo Louis Vuitton; promenádovala se na přehlídkách pro Marca Jacobse, D&G a Soniu Rykiel; a objevila se i na obálce Vogue Paris, Marie Claire a Cosmopolitanu. Filmová kariéra přišla až v okamžiku, kdy modelingových nabídek začalo ubývat a Diane potřebovala změnu.

– Modelka pro Sports Illustrated Kate Upton bude asi ten samý případ. Znáte ji z Mistrovského plánu, Tří moulů a Jedné za všechny. A tím to brzy skončí.

Ashton Kutcher fotil před obsazením v That 70’s Show, který ho proslavil, pro Calvina Kleina.

Tyrese Gibson ze série Rychle a zběsile, třetích Transformerů a spousty akčňáků také začínal jako model. V sedmnácti letech fotil pro Tommyho Hilfingera a pak šel dál.

Elizabeth Hurley fotila už od mládí a vypracovala se v tak úspěšnou supermodelku, že by byl Hollywood hloupý, kdyby po ní nesáhl. Jen je škoda, že je dodnes její největší rolí postava šťabajzny v Austinu Powersovi: Špionátorovi.

Photo by Ibsan73, Flickr, CC BY 2.0

Gal Gadot vyhrála v roce 2004 Miss Israel a od té doby se z přehlídkových mol nehnula. Ovšem to teprve do chvíle, než byla obsazena do role Wonder Woman v Batmanovi vs. Supermanovi. Šlo o její vůbec první hlavní roli (roli, do níž se coby vychrtlá modelka typově absolutně nehodila), ale krásná tvářička jí ji prostě zajistila. Gadot sice měla trochu zkušeností s hraním z dřívějška – objevila se v zapomenutelné okrajové roličce v pozdějších dílech série Rychle a zběsile, jednom díle seriálu Vincentův svět a hrstce domácích, izraelských televizních produkcí –, ale Zack Snyder by ji s takovým resumé a tak neozkoušenými hereckými dovednostmi v životě neobsadil, pokud by nebyla „modelkovsky“ krásná – viz např. Malin Akerman v jeho Strážcích nebo Emily Browning v Sucker Punch.

Keira Knightley je dnes kromě herectví známou tváří Dioru, ale u modelgu i začínala. Ještě jako dítě fotila a točila různé reklamy.

James Marsden vděčí za svou kariéru hlavně sérii X-Men, kde hrál Cyclopse. Do X-Manů se ale dostal přes Versaceho.

Brooke Shields začínala jako modelka pro Calvina Kleina a teprve od něj skočila do Modré laguny, díky níž se z ní stala hvězda.

– Že hlavní rozhodčí v pořadu America’s Next Top Model Tyra Banks sama začínala jako modelka, asi nikoho nepřekvapí. Malé doporučení: V poslední době si střihla skvělou roličku v seriálu Black-ish, kam byla pozvána, aby svou přítomností nalákala diváky a nakopla stagnující sledovanost, ale to neřešte.

– Boone ze Ztracených, Ian Somerhalder, našel odrazový můstek k televizní kariéře u Versaceho, Guesse a Nauticy.

January JonesMad Menů a X-Men: První třídy zpočátku pracovala jako modelka pro Abercrombieho & Fitche.

Photo by David Shankbone, Flickr, CC BY 2.0

Sharon Stone měla v mládí možnost pokračovat ve focení pro Ford Models, ale rozhodla se pro kariéru u filmu. Dobře udělala.

Eddie Redmayne dnes vyhrává Oscary a brzy se objeví ve Fantastických zvířatech, ale než udělal díru do světa, fotil reklamy na pletené svetry.

Freida Pinto, známá především díky Milionáři z chatrče, začínala ještě v Indii, kde fotila například reklamu na De Beers.

Rila Fukushima, kterou si vybavíte například z filmu Wolverine nebo seriálu Arrow, začínala jako modelka ve svém rodném Japonsku. V roce 2013 se dostala na obálku časopisu Vogue.

Hayden Penettiere (Zachraň roztleskávačku. Zachraň svět.) pracuje už od dětství, kdy fotila spoustu reklam.

– To samé se dá říct i o Megan Fox, které se navzdory její bezservítkovosti a proříznuté puse, což se v Hollywoodu nenosí, stále jakž takž daří udržit ve veřejném povědomí. Je hezká, lidé znají její jméno a za tu dobu, co v továrně na sny pracuje, si určitě udělala pár přátel na správném místě. Na velkofilmy už asi bude muset zapomenout (tady proti ní hraje věk, mateřství a fakt, že druhé Želvy nindža strašně propadly), ale v televizi nebo u nízkorozpočtových filmů se pro ni místo (snad) vždycky najde. Fox začínala s modelingem už jako dítě: Ve 13 letech tuhle kariéru rozjela profesionálně, protože vyhrála několik cen krásy (ano, ve třinácti, prostě Amerika…) a uviděla v nich šanci prorazit. V patnácti se poprvé mihla ve filmu – v komedii Sestry na Bahamách s Ashley Olsen. V té době se také objevila v diskotékové scéně v druhých Mizerech. Abyste si mohli udělat představu o tom, jak Hollywood s pohlednými patnáctiletými děvčaty nakládá, přikládám sem jeden úryvek z Foxina rozhovoru u Jimmyho Kimmela:

Michaela Baye jsem poprvé potkala na place druhých Mizerů. Bylo mi čerstvých patnáct let a já tam dělala komparzistku v jedné taneční scéně. Zavolali mě na plac oblečenou do titěrných bikin s potiskem americké vlajky, červeným kovbojským kloboukem na hlavě a patnácticentimetrovými jehlami na nohách. Bay se na mě podíval a kývl hlavou, jako že s tím outfitem souhlasí. Pak mu ale někdo řekl, ‚Michaele, jenže ono jí je jenom 15, takže ji nesmíš točit na baru a nesmí mít na kameře v ruce drink.‘ Bay tenhle problém vyřešil tak, že mě nechal tancovat pod vodopádem, abych se celá namočila. Byla jsem čtvrťačka na střední, ale to mu bylo jedno. Takhle prostě Michael Bay přemýšlí.

— Megan Fox, Jimmy Kimmel Live, 2009

Photo by Karon Liu, Flickr, CC BY 2.0

V sedmnácti letech Megan Fox předčasně ukončila střední školu, aby se mohla natrvalo přestěhovat do Los Angeles. Brzy díky předchozí zkušenosti s Michaelem Bayem dostala roli v Transformerech, a díky ní se jí začaly nabídky jenom hrnout. Fox si pod sebou ale trochu podřízla větev, když po druhém díle Transformerů veřejně přirovnala režiséra Baye k Hitlerovi. Měla si zajít za Katherine Heigl, zeptat se jí, jak Hollywood nakládá s prskajícími herečkami, a tuhle průpovídku si raději rozmyslet, protože jí kariérně dost ublížila. Fox se z toho sice podařilo vzpamatovat, ale její kariéra už nikdy nebyla a nebude taková jako předtím.

Jennifer Connely se v rané, modelkovské fázi své kariéry objevila například na obálce časopisu Seventeen.

– To samé se dá říct i o Katherine Heigl. Ta byla na obálce tohoto časopisu v roce 1994.

– Reklamy na spodní prádlo, které nafotil teprve čtrnáctiletý Robert Pattinson, se údajně velmi ujaly v Číně. Můžete si je vygooglit, ale možná bych vám to ani nedoporučoval.

Uma Thurman se na herectví vůbec nemusela dávat, protože si modelingem dost slušně vydělávala. Měla velké nabídky, fotila pro velké časopisy, létala po světě. Ale po čase jí i ten Vogue omrzel a ona šla zkusit něco nového.

Josh Duhamel vyhrával modelingové soutěže a fotil / točil reklamy už od devadesátých let.

Lindsay Lohan pracovala vinou ctižádostivých rodičů téměř od kolébky. Už v sedmi osmi letech se dopracovala do reklam Calvina Kleina a dalších světových značek. Pak přišly filmy, extrémní sláva a pak to šlo všechno do kopru.

Mila Kunis natočila jako malá třeba tuhle strašnou reklamu na řetězec hračkářství Lisa Frank.

– Mňo, a jak jsem na začátku mluvil o jepičích kariérách sličných modelek na jedno použití, zmíním ještě tenhle zástup jmen. Ve filmech a seriálech, ve kterých se objevily, jim to určitě slušelo. Ale to je asi tak všechno, co se o nich dá říct. Nemá ani cenu rozepisovat se o jejich kariérách, neboť žádné nemají. Agyness Deyn, Suki Waterhouse, Brooklyn Decker, Emily Ratajkowski, Gemma Ward, Jamie King, Dree Hemingway, Molly Smith, Joy Bryant či Leighton Meester. A to je jen špička ledovce. Aby se ale neřeklo, že tento osud pány nepotkává, dodám ještě jména Kellan Lutz, Alex Pettyfer, Chase Crawford nebo Jason Lewis.

—————

Korekce: Lucfrid

—————

8 komentářů u Herci a herečky 22/47: Alternativní cesty – Modeling

  • Hlavní je, že oproti profesím jako číšník nebo hosteska se s profesí modela může člověk docela dobře živit viz bratři Hemrsworthovi.

    I tak to musí být docela náročné. Jezdit z města do města, dvanácti hodinová focení atd.. DiCaprio začínal taky jako model nebo jako televizní hvězdička, nevíte ?

    • O světě modelingu toho zase tolik nevím, ale hádal bych, že ani tam to nebude pro nikoho až takový pohoda. Když se člověku zadaří, tak jasně, může si vydělat peněz až do konce života, jenže takových je minimum… A s tou náročností máte naprostou pravdu. Časem na to snad ještě narazíme.

      Di Caprio začínal už jako dítě. Ve čtyřech nebo pěti letech ho máma tahala do reklamních agentur a na konkurzy, kde se mu relativně dařilo. Fotil kolekce pro nejrůznější magazíny, točil krátkometrážní výukové spoty, reklamy a v pěti letech se dostal do seriálu Romper Room. Odtamtuď ho sice vyhodili, protože na place moc zlobil, ale časem se dostal do seriálu Parenthood, za který dostal nominaci na Young Artist Award, pak do třetího dílu Critters, a jakmile ho najali do seriálu Growing Pains, tak už byl za vodou. Následovaly další projekty – mimo jiné filmy Rychlejší než smrt od Sama Raimiho nebo Co žere Gilberta Grapea s Johnny Deppem -, a když se v roce 1996 dostal do Romea a Julie a pak do Titanicu, tak měl vystaráno.

  • Len jedna poznámka: Gal Gadot hrala predtým vo Fast and Furios a aj iných filmoch. Wonder Woman nie je jej prvá rola.

    • No vidíte. Tak zapomenutelná v těch filmech byla, až jsem na ni zapomněl. Jako modelka sice pořád začínala, ale ty další role k ní doplním. Díky 🙂

  • Celkem mě překvapuje, jak se podařilo např. Megan Fox udržet v showbussinesu. Vypadalo to, že po vyhazovu z Transformers to s ní půjde z kopce, ale ona to „ustála“. Nyní hraje v nižší kategorii filmů a nedávno měla celkem úspěšný start v televizi – viz její hostování v Nové holce.

    Nejsem si však jistý, zda Megan byla napřed modelkou a pak herečkou…a nebo naopak. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.